• Aktualność
  •  
  •  

"Podróże po dziecięcej literaturze"

W czwartek 19 maja dzieci 5-6 letnie spotkały się na ostatnich zajęciach przed wakacjami. Ponieważ pogoda dopisuje postanowiliśmy omówić sobie tematykę wycieczek górskich. Pomocną okazała się piękna książka Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego pt.: „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych.”

Dzieci rozkładały mapy, sprawdzały na nich położenie gór. Dowiedziały się wielu przydatnych informacji n Tatrach, o zamieszkujących je zwierzętach, o pogodzie w górach, o odpowiedniej odzieży na wędrówki, o aplikacji „Ratunek”, o oznakowaniu szlaków i przede wszystkim o odpowiednim zachowaniu w górach. Większość dzieci miała już za sobą jakąś wędrówkę i ładnie odpowiadały na pytania o ubiór, sposób poruszania się po szlakach, zachowanie względem dzikiej przyrody, zwierząt czy pozostawienia po sobie porządku nie tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale i ma każdej wycieczce na łonie natury.

Pakowaliśmy plecak w odpowiedni ekwipunek niezbędny na takie okoliczności i omówiliśmy zagrożenia na jakie mogą natrafić wędrujący turyści, a także jak ważną pracę wykonuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dzieciom szczególnie spodobały się psy pracujące z ratownikami i czerwony helikopter TOPRu.

Przeczytaliśmy Legendę o rycerzach spod Giewontu, przyglądaliśmy się zdjęciom tej najczęściej odwiedzanej góry w Tatrach, porównywaliśmy jej kształt do śpiącego rycerza i poznaliśmy historię umieszczonego na szczycie krzyża. Dla utrwalenia wiadomości jako pracę plastyczną każde dziecko stworzyło swój własny plecak wycieczkowy, do którego „zapakowało” niezbędne rzeczy, oznaczyło szlak i ulubione zwierzęta zamieszkujące górskie tereny.  Na takich „mapach wycieczkowych” nie mogło oczywiście zabraknąć pieczątek. Dzieci bardzo chętnie zwieńczyły swoją pracę odbiciem stempla z choinką.

W radosnym nastroju zakończyliśmy nasze spotkanie nie mogąc doczekać się wyjścia w góry i opowiedzenia wrażeń z wycieczek na najbliższych zajęciach, być może podczas „Wakacji w Bibliotece”.
Wszystkich uczestnikom „Podróży po dziecięcej literaturze” bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania, po wakacjach.