Przedszkolaki w bibliotece

Lekcja biblioteczna

6 października mieliśmy okazję gościć w naszej Bibliotece grupę przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Niepołomicach.

„Gwiazdeczki” zwiedziły wszystkie działy, poznały bliżej naszą pracę, dowiedziały się jak łatwo można zostać czytelnikiem, jak wypożyczać książeczki, a przede wszystkim jak o nie dbać by służyły dzieciom jak najdłużej. Kiedy już rozsiedliśmy się na bibliotecznym dywanie nadszedł czas na ciekawą opowieść.

„Kot Maruda” autorstwa Sophie Blackall to inspirująca historia o chłopcu, którego największym marzeniem było posiadanie kotka, a jego rodziców żeby synek częściej ćwiczył czytanie. Czy udało się osiągnąć kompromis? Oczywiście, że tak. Jeśli jednak nie wierzycie to zapraszamy po książkę do Biblioteki.

Zwierzęta to jeden z ulubionych tematów dzieci dlatego postanowiliśmy poznać bliżej ciekawostki o kotach, ich budowie i wyjątkowych zmysłach. Dla dzieci większość informacji okazało się zaskakujących, chociażby unikatowy wzór na nosie kota, czy trzecia powieka zwana migotką. O tych i innych fascynujących sekretach zwierząt można dowiedzieć się z naszych bibliotecznych zbiorów. My skorzystaliśmy z wspaniałej publikacji Doroty Sumińskiej pt.: „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?” Jednej z ulubionych książek dzieci, które lubią wiedzieć wszystko.

W kolejnej części zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną. Oczywiście tematem były kociaki, które dzięki sprytnym rączkom przedszkolaków przybrały różne pozy. W podziękowaniu dzieci otrzymały książeczki wspomagające naukę czytania i opuściły Bibliotekę obiecując, że niebawem wrócą z rodzicami aby zostać nowymi czytelnikami. Trzymamy za słowo i już nie możemy doczekać się kolejnych odwiedzin.