• Aktualność Relacje
  •  
  •  

(Psie) Podróże po dziecięcej literaturze

zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci

„(Psie) Podróże po dziecięcej literaturze” (7-9 lat)

Fascynujący świat psich gwiazd był tematem naszych  kolejnych podróży literackich. Rozpracowaliśmy najsławniejszych psich bohaterów z książek, kreskówek oraz filmów. Wśród nich znaleźli się m.in. Reksio, Scooby-Doo, Lassie, Pluto, Beethoven, Piorun, Astro, ekipa z Psiego Patrolu, Lady i Tramp z opowieści „Zakochany kundel” czy pieski z bajki „101 dalmatyńczyków”. Każda z tych bajkowych postaci reprezentuje którąś z ras o typowym dla niej wyglądzie, charakterze czy zachowaniu. Ale na szczególne miano bohaterów zasługują te ratujące życie ludzi jak i te dodające otuchy chorym, psy policyjne, psy przewodnicy ludzi niewidomych.

Dzieci z zapałem opowiadały o swoich psach i wszystkie były zgodne, że pies to przede wszystkim przyjaciel człowieka, któremu należy się szacunek. To jednak nie oznacza, że każdy będzie do nas pozytywnie nastawiony, czasem może być dla nas również zagrożeniem. Dlatego bardzo ważną i potrzebną częścią zajęć było poznanie „psiego języka” i rozpoznanie sygnałów jakie do nas wysyła zwierzę. Okazało się, że wiele dzieci doskonale potrafi się tym językiem nawet posługiwać.

Troszkę powarczeliśmy, poturlaliśmy się na dywanie, pogłaskaliśmy po brzuszkach, ale również przyjmowaliśmy pozycje obronne „żółw” i „słup”,  w razie ataku nieprzyjaznego psa. Powstały oczywiście również prace plastyczne przedstawiające bohaterów naszych zajęć i  pokazujące ich prawdziwy rodowód.