piątek, 20 maja 2022 r.
17 maja 2022 r. w sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się wspaniałe spotkanie z Damą Polskiej Sceny Teatralnej i Filmowej – Panią Emilią Krakowską. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Niepołomicach.
Pani Emilia Krakowska jest jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorek. Ogromną sławę i popularność przyniosła jej rola Jagny Borynowej w ekranizacji „Chłopów” Reymonta. Jej kariera to pasmo dużych sukcesów. Grała zarówno w teatrze, w filmach, jak i również w serialach telewizyjnych. Widzowie kojarzą Ją z roli Maliny w „Brzezinie”, siostry Panny Młodej w „Weselu”, Gitli w „ Ziemi obiecanej”, Gabrysi w „Na dobre i na złe”.
Aktorka, pełna wigoru, energii i radości, oczarowała niepołomicką publiczność już od momentu wejścia na zamkową scenę. Pani Emilia przyniosła tacę pysznych, ulubionych ciasteczek o nazwie „Kardynałki” i z wielką gracją chodziła po sali, częstując nimi publiczność. Aktorka ze szczególnym przesłaniem zwróciła się do ludzi starszych. Zaapelowała, aby nie bali się starości. To coś naturalnego. Trzeba ją oswoić. Zachęciła, aby celebrować życie, mieć swoje pasje, zainteresowania. Mieć ciekawość świata i pracować nad swoim rozwojem, mimo wieku. I bronić się przed nudą. Przeczytała specjalnie dla Seniorów wiersz pełen humorystycznego podejścia do starości, autorstwa swojej przyjaciółki. Tym utworem rozbawiła publiczność, z którą nawiązała fantastyczny kontakt!
Podczas rozmowy, którą poprowadził dziennikarz Andrzej Kurdziel, nasza Artystka opowiadała o swoim dzieciństwie, o młodości, o studiach aktorskich i o ludziach szczególnie dla Niej ważnych i bliskich. Podkreśliła, że aktorstwo traktuje bardzo poważnie. Zawód jest dla niej pasją. Wyjątkowe role są darem dla aktora, gdyż ma się do czynienia z wybitną literaturą i gra się z wybitnymi ludźmi. Aktorami. Nie z gwiazdami filmowymi. Tu właśnie opowiedziała o pracy podczas ekranizacji „Chłopów” Reymonta. Ze wzruszeniem wspomniała znakomitych polskich aktorów: Władysława Hańczę, Jadwigę Chojnacką, Ignacego Gogolewskiego.... Wtedy Oni już należeli do historii polskiego teatru i kina. Powieść „Chłopi” traktowała zawsze, jako Biblię naszych tradycji, obyczajów i kultury. Mottem życia pani Emilii Krakowskiej są słowa: „Ja kocham teatr w sobie, a nie siebie w teatrze. Aktorstwo to nie tylko zawód, ale obowiązek wobec publiczności.”
Gwiazda wieczoru dała się poznać, jako osoba wesoła, barwna, ciepła, obdarzona ogromnym poczuciem humoru, ale też skromna. Chętnie podzieliła się z publicznością anegdotami z planów filmowych. Swoje historie przedstawiła z dystansem i humorem. Nie zabrakło opowieści związanych z życiem prywatnym. Chętnie wróciła w swoich słowach do wspomnień związanych z Matką, domem oraz z ludźmi, dzięki którym weszła w artystyczny świat kultury i sztuki.
Po spotkaniu, które z pewnością na długo pozostanie wszystkim w pamięci, Pani Emilia Krakowska cierpliwie pozowała do wspólnych zdjęć, składała autografy na książce pt. „ Aktorzyca” autorstwa
Katarzyny Kaczorowskiej. Każdy chciał, choć przez chwilę móc zamienić słowo z tak wyjątkowym Gościem. Jej pozytywne nastawienie do świata, do drugiego człowieka, humor, swoboda udzieliły się każdemu z nas.
Tekst : Marta Piotrowska