• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Spotkanie z Renatą Piątkowską

autorką książek dla dzieci i młodzieży

29 kwietnia 2022 r., w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyły się dwa spotkania ze znaną, lubianą, a także cenioną autorką literatury dla dzieci i młodzieży – Renatą Piątkowską.  Towarzyszyła jej lektorka – Malwina Kożurno, której wspaniałą dykcję i niepowtarzalny głos mogli usłyszeć uczniowie zaproszeni do biblioteki. 

Na pierwszym spotkaniu Pani Renata opowiedziała dzieciom o tematyce swoich książek, o przysłowiach, o tradycjach, o zwyczajach, a także historiach zwierząt, które jak zdradziła autorka wydarzyły się naprawdę. Zaproszone dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki i klasy 0-3 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepołomicach - Podgrabiu słuchając fragmentów tekstów, czytanych przez Panią Malwinę aktywnie brali w nich udział i dobrze się bawili. Na zakończenie można było zakupić książeczki i otrzymać dedykację autorki, z czego dzieci chętnie korzystały.

Tematem kolejnego spotkania, już dla starszych uczniów klas 4-8, również ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Podgrabia, była historia wyjątkowej Polki, wspaniałego CZŁOWIEKA jakim była Irena Sendlerowa, której bohaterska postawa pozwoliła uratować dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Pani Renata opowiedziała o sytuacji społeczeństwa żydowskiego w Warszawie, ich „porażającej rzeczywistości” podczas II wojny światowej. Tragiczne losy rodzin żydowskich wyraźnie poruszyły słuchającą w skupieniu młodzież. O życiu, pracy i czynach Ireny Sendlerowej dowiadujemy się z książki, którą autorka ze sobą przywiozła pt.: „Wszystkie moje mamy”. To także historia małego chłopca – Szymka, któremu przyszło żyć w czasie Holokaustu, w okrutnym świecie, gdzie udało mu się spotkać dobrych ludzi. To książka o wojnie, ale nie bez promyka nadziei, że nawet w najgorszych czasach dobro to światło, to istota człowieczeństwa, która ma ogromną moc. A słowa Ireny Sendlerowej: „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” niech będą przesłaniem tego spotkania i pozostaną w pamięci zaproszonej młodzieży. 

Pani Renacie i Pani Malwinie, nauczycielom i uczniom, bardzo dziękujemy za odwiedzenie naszej biblioteki i mile spędzony czas.