• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Świąteczny czas - magiczny czas"

wernisaż

19 grudnia, w mroźne popołudnie spotkaliśmy się w Laboratorium Aktywności Społecznej na wernisażu wystawy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie zatytułowanej „Świąteczny czas - magiczny czas”. 

Podgórskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie już 20 lat zajmuje znaczące miejsce na mapie kulturalnej Krakowa i Małopolski. Z okazji jubileuszu XX-lecia zaplanowano pokazać dwadzieścia wystaw w ciekawych miejscach wystawowych. „Świąteczny czas - magiczny czas” jest dziesiątą wystawą z tego cyklu.

W przestrzeniach Laboratorium Aktywności Społecznej zostały zaprezentowane prace ukazujące magię Świąt Bożego Narodzenia poprzez „sztuki wszelkie” tj. różnorodne malarstwo w tym ikony, akwarele, rysunek, koronkę klockową, fotografie, różnego rodzaju hafty (wstążeczkowy, matematyczny, gobelinowy, koralikowy).  

Wśród artystów Stowarzyszenia są także poeci, którzy zaprezentowali swoje wiersze nie tylko oprawione w antyramach, ale przeczytali je osobiście na wernisażu. Mieliśmy okazję posłuchać wiersza pt. „Pierwsza gwiazdka” Anny Mikołajewskiej, tautogramów Elżbiety Żórawskiej-Dobrowolskiej pt. „Narodziny Najwyższego” oraz „Święta”, haiku-wiersza japońskiego Julii Pawlickiej-Dekert pt. „Zima”, a także utworu Doroty Małgorzaty Satoły pt. „Magiczny czas”, napisanego specjalnie na niepołomicką wystawę.

W kameralnym gronie, w ciepłej atmosferze, zgromadzeni goście słuchali magicznych wierszy i oglądali prace krakowskich artystów, które ozdobiły nasze pomieszczenia świąteczno-zimowym blaskiem.

Wystawa będzie dostępna od 19 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Serdecznie zapraszamy.

AUTORZY PRAC wystawionych w Laboratorium Aktywności Społecznej: 
Anna Mikołajewska
Bogusława Młynarczyk
Adam Pochopień
Julia Pawlicka-Dekert
Jan Piaskowski
Dorota Małgorzata Satoła
Danuta Rzeszótko
Jadwiga Węgorek
Agnieszka Teklińska-Cichy
Dariusz Przybył
śp. Grażyna Maria Kukurba
Elżbieta Żórawska-Dobrowolska
Anna Miśkiewicz
Krystyna Miśkiewicz
 

Kilka słów o Stowarzyszeniu: 

Stowarzyszenie prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz wydawniczą. PSPSW zrzesza osoby o różnych zawodach, których pasją  i potrzebą życiową jest szeroko pojęta sztuka.

Założycielką i pierwszym prezesem PSPSW była  aktorka, wokalistka i poetka śp. Danuta Kras. Przez kolejne 10 lat prezesem był znany krakowski artysta plastyk Adam Pochopień, ale w listopadzie tego roku „przekazał  pałeczkę” Celinie Wąsowskiej–Syrek, która do tej pory była wiceprezesem.  Celina Wąsowska-Syrek jest przewodnikiem wawelskim i od lat tworzy bardzo ciekawe roślinne formy przestrzenne na różne okazje. Do tej pory zorganizowane przez Stowarzyszenie wystawy gościły w wielu krakowskich galeriach, muzeach, kawiarenkach, centrach kultury, dworach, na statkach i w Magistracie, a także w Chrzanowie, Brzesku, Olkuszu, Rabsztynie. Ponadto prace naszych członków były pokazywane poza Polską: na Ukrainie, na Słowacji, w Chorwacji, we Francji, na Węgrzech i w Niemczech.  

Na przestrzeni lat Stowarzyszenie może wykazać się liczbą ponad 350 wystaw zbiorowych oraz wydaniem 12 niecodziennych almanachów poruszających różnorodną tematykę dotyczącą naszej małej ojczyzny, kilkunastu pocztówek z reprodukcjami prac członków oraz kilkoma kalendarzami ściennymi ukazującymi naszą wszechstronną twórczość.

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie biorą udział w konkursach malarskich i fotograficznych zdobywając nagrody oraz wyróżnienia. W ich gronie jest kilku artystów stosujących nietuzinkowe techniki jak np. haft matematyczny (Elżbieta Żórawska-Dobrowolska), krakowską koronkę klockową (Jadwiga Węgorek – twórca ludowy), a także piszą ikony oraz tworzą mandale, medaliony na różne okazje i roślinne formy przestrzenne.

Kilka osób za swoją działalność na rzecz miasta zostało uhonorowane przez Prezydenta Krakowa odznaką Honoris Gratia: Urszula Ormicka, Adam Pochopień, Dorota Małgorzata Satoła, Elżbieta Szczepaniec - Cięciak, Jadwiga Węgorek. 

Dorota Małgorzata Satoła (członek PSPSW)