czwartek, 28 lipca 2022 r.
Drugi dzień „Wakacji w bibliotece” upłynął na fantastycznej przygodzie poza czasem i przestrzenią, czyli w kosmosie.
Człowieka od dawna intrygowała ta zagadkowa i magiczna przestrzeń. Budziła zarówno lęk, jak i ogromną ciekawość, która doprowadziła nas bardzo, bardzo daleko. Pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej był Jurij Gagarin, natomiast kilka lat później odbył się historyczny lot Apollo 11 i ludzka stopa po raz pierwszy stanęła na powierzchni Srebrnego Globu. Jednak zanim ludzkość spełniła swoje marzenie o odkrywaniu i zdobywaniu wszechświata, ktoś inny zgłębiał jego tajemnice.
Powszechnie uważa się, że pierwszym zwierzęciem, które wystrzelono poza orbitę okołoziemską była suczka o imieniu Łajka. Na zajęciach mogliśmy się dowiedzieć, że to wcale nie piesek pierwszy wybrał się w kosmos, ale muszki owocówki, które szczęśliwie zakończyły swoją podróż lądując na Ziemi na spadochronie. Co ciekawe, wśród zwierzęcych kosmonautów znalazły się jeszcze inne pieski, makak królewski, szympans, karaluchy czy myszy.
Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, co skłaniało człowieka do takich działań, czym się kierował i w jaki sposób zarówno zwierzęta jak i inne organizmy jak np. grzyby czy rośliny zasłużyły się dla nauki o wszechświecie. Dowiedzieliśmy się również jak należy się przygotować do takiej ważnej, dalekiej wyprawy, czym można przemierzać kosmiczne przestworza, jakie warunki panują w kosmosie i jak wygląda życie na pokładzie rakiety i stacji badawczej.
Dziś po raz kolejny wysłaliśmy Łajkę na gwiezdną wycieczką, założyliśmy jej samodzielnie zaprojektowany kombinezon i hełm, a każde z dzieci za jej pośrednictwem przekazało własne przesłanie z Ziemi. Powstały naprawdę „kosmiczne” prace plastyczne.