• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Wakacje w Bibliotece

Detektywi pod lupą 

W piątek zakończyliśmy pierwszy tydzień „Wakacji w Bibliotece”, dzień ten był pełen zagadek i zabaw detektywistycznych.

Postanowiliśmy poznać bliżej pracę detektywa,  jego podstawowy ekwipunek, a także spróbować sił w rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych. Świat literatury dziecięcej przyszedł nam z pomocą, ponieważ wiele znanych i lubianych książek, często wypożyczanych to właśnie książki detektywistyczne, wśród nich m.in.: seria o Detektywie Pozytywce Grzegorza Kasdepke,  Biurze Detektywistycznym Dziurka od Klucza Renaty Piątkowskiej, Biurze Detektywistyczym Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis, Biurze Śledczym Tomusia Orkiszka Agnieszki Stelmaszyk, czy Operacje piszącego również dla dorosłych J.L.Horsta.

Kryminały od lat wzbudzają emocje i są chętnie czytane. Dostarczają świetnej rozrywki i angażują czytelników w prowadzone, w nich śledztwa. Na zajęciach postanowiliśmy poprzez zabawę: odgadnąć najbardziej popularnych, charakterystycznych, czasami nawet ekscentrycznych bohaterów książek detektywistycznych. Znaleźli się wśród nich m.in.: Herkules Poirot, Wiliam Murdoch, Jane Murple, Auguste Dupin, Pan Samochodzik i oczywiście Sherloch Holmes i jego siostra Enola, najmłodsza postać literacka z tego grona.

Podczas zajęć nie zabrakło również typowych detektywistycznych atrybutów, takich jak lupa, latarka, lornetka, mapa czy teczka dowodowa. Wyjaśnialiśmy znaczenie słów, które mogłyby być nowe i niezrozumiałe dla dzieci, a powiązane są z prowadzeniem śledztwa. Tworzyliśmy portrety pamięciowe i rysopisy, zbieraliśmy dowody, szukaliśmy wskazówek, rozwiązywaliśmy zagadki i stworzyliśmy własne akta sprawy. Na zakończenie bawiliśmy się w „Kogo brakuje?”.

Zabawa była świetna, więc może któreś z dzieci zapragnie w przyszłości zostać sławnym detektywem. Życzymy zatem powodzenia.