poniedziałek, 01 sierpnia 2022 r.
W piątek zakończyliśmy pierwszy tydzień „Wakacji w Bibliotece”, dzień ten był pełen zagadek i zabaw detektywistycznych.
Postanowiliśmy poznać bliżej pracę detektywa, jego podstawowy ekwipunek, a także spróbować sił w rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych. Świat literatury dziecięcej przyszedł nam z pomocą, ponieważ wiele znanych i lubianych książek, często wypożyczanych to właśnie książki detektywistyczne, wśród nich m.in.: seria o Detektywie Pozytywce Grzegorza Kasdepke, Biurze Detektywistycznym Dziurka od Klucza Renaty Piątkowskiej, Biurze Detektywistyczym Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis, Biurze Śledczym Tomusia Orkiszka Agnieszki Stelmaszyk, czy Operacje piszącego również dla dorosłych J.L.Horsta.
Kryminały od lat wzbudzają emocje i są chętnie czytane. Dostarczają świetnej rozrywki i angażują czytelników w prowadzone, w nich śledztwa. Na zajęciach postanowiliśmy poprzez zabawę: odgadnąć najbardziej popularnych, charakterystycznych, czasami nawet ekscentrycznych bohaterów książek detektywistycznych. Znaleźli się wśród nich m.in.: Herkules Poirot, Wiliam Murdoch, Jane Murple, Auguste Dupin, Pan Samochodzik i oczywiście Sherloch Holmes i jego siostra Enola, najmłodsza postać literacka z tego grona.
Podczas zajęć nie zabrakło również typowych detektywistycznych atrybutów, takich jak lupa, latarka, lornetka, mapa czy teczka dowodowa. Wyjaśnialiśmy znaczenie słów, które mogłyby być nowe i niezrozumiałe dla dzieci, a powiązane są z prowadzeniem śledztwa. Tworzyliśmy portrety pamięciowe i rysopisy, zbieraliśmy dowody, szukaliśmy wskazówek, rozwiązywaliśmy zagadki i stworzyliśmy własne akta sprawy. Na zakończenie bawiliśmy się w „Kogo brakuje?”.
Zabawa była świetna, więc może któreś z dzieci zapragnie w przyszłości zostać sławnym detektywem. Życzymy zatem powodzenia.