• Aktualność Relacje
  •  
  •  

„Wakacje w Bibliotece”

Przez morza i oceany

Kolejny tydzień „Wakacji w bibliotece” rozpoczęliśmy podróżą w tajemnicze głębiny oceanu. Sięgnęliśmy w najodleglejszą przeszłość naszej planety, kiedy to nasz glob był rozgrzaną mieszaniną skał, pyłu i metali. Minęły setki milionów lat, gdy na Ziemi pojawiła się woda, a wraz z nią życie.

Na zajęciach wspólnie próbowaliśmy odkrywać morskie tajemnice i odnaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania: co tak na prawdę skrywa w sobie podwodny świat? Kto go zamieszkuje i jakie niebezpieczeństwa mogą w nim czyhać na człowieka? Czy legendarne morskie potwory rzeczywiście istniały? 

Odbyliśmy również kilka fascynujących wypraw po morzach i oceanach z Ferdynandem Magellanem, Hernanem Cortésem czy Krzysztofem Kolumbem. Odwiedziliśmy nowe lądy poruszając się pierwszymi statkami, tratwami, chińskimi dżonkami, drakkarami wikingów i galeonami. Zachwyciły nas niezwykłe parowce, lotniskowce  oraz współczesne ogromne statki pasażerskie. Nie straszne nam były burze i sztormy, a rejony Trójkąta Bermudzkiego postanowiliśmy omijać wielkim łukiem. Wśród wielu znamienitych żeglarzy szczególnie bliska była nam postać wyjątkowego polskiego podróżnika -  Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Atlantyk, posługując się tylko siłą swoich mięśni. 

Sami z przyjemnością zmierzyliśmy się z zadaniem skonstruowania  własnego statku. Powstała wyjątkowa, bajecznie kolorowa flota, a każdy statek otrzymał swoja wyjątkową nazwę.