„Wakacje w Bibliotece”

Rusz głową!

„Wakacje w bibliotece” zakończyliśmy wielką gimnastyka umysłu. Wielbiciele rozmaitych zagadek mogli skutecznie rozruszać swoje szare komórki, ponieważ na młodych detektywów czekały nie lada wyzwania.

Łamigłówki, labirynty czy zakodowane, kolorowe obrazki były jedynie wstępem do dalszej części zajęć, pełnej prawdziwych wyzwań. Aby się z nimi zmierzyć dzieci musiały zdobyć nowe umiejętności. Na początku rozwikłaliśmy znaczenie tajemniczego słowa „kryptologia”, dowiedzieliśmy się czym są szyfry i dlaczego są używane. Poznaliśmy również maszynę szyfrującą „Enigma” oraz trójkę polskich kryptologów, którzy swoimi działaniami zmienili bieg historii. Zafascynowani tymi opowieściami sami postanowiliśmy wcielić się w role kryptologów.

Dzieci doskonale bawiły się poznając szyfry obrazkowe, szyfr Cezara oraz jeden z najsympatyczniejszych i najsmakowitszych – szyfr czekoladkowy, którego prototyp szybciutko znikł z talerzyka. Tworzenie własnych szyfrów obrazkowych i specjalnych maszyn szyfrujących okazało się niezwykle wciągającym zajęciem, a zwieńczeniem wysiłków uczestników zajęć były nagrody, których zdobycie wymagało wykorzystania nowych wiadomości. Pozwoliły one rozkodować zaszyfrowane wiadomości o skarbie.

W tym dniu duma rozpierała każdego detektywa-kryptologa.