• Aktualność
  •  
  •  

Zbigniew Zamachowski

Spotkanie autorskie

07 listopada 2022 r. w sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się niezwykłe spotkanie z wybitnym aktorem, Panem Zbigniewem Zamachowskim. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Zamek Królewski w Niepołomicach Spółka z o. o. Imprezę poprowadził świetny dziennikarz, Andrzej Kurdziel.

Zbigniew Zamachowski jest jednym z najbardziej popularnych i utytułowanych polskich aktorów. Zagrał setki ról w filmach oraz przedstawieniach teatralnych. Jest też wokalistą, komponuje muzykę, tworzy teksty piosenek. Jest również lektorem i prezenterem radiowym. Często pracuje jako aktor dubbingowy. Można śmiało powiedzieć, że jest wszechstronnie uzdolniony. Urodził się w Brzezinach w 1961 r. Ukończył technikum ekonomiczne oraz szkołę muzyczną.  W 1985 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFiT w Łodzi. Debiutował  już w 1981r. w filmie pt. „Wielka majówka” Krzysztofa Rogulskiego. To Rogulski odkrył w Nim przez przypadek aktora.

„Wszystko zaczęło się od muzyki” – tymi słowami nasz Gość rozpoczął swoją opowieść o życiu i karierze zawodowej. Dla Zamachowskiego muzyka to całe życie. Jako czterolatek odkrył na strychu domu uszkodzony fortepian i zachwycił się jego dźwiękami. Artysta przyznał się, że muzyka jest nadal dla Niego nieustannym zachwytem, bo jest niematerialna, nieokreślona, pozbawiona konkretu. Dzięki muzyce podróżuje  w takie miejsca swojej wyobraźni, gdzie nie ma do Niego dostępu rzeczywistość i codzienność.  Jest aktorem śpiewającym.

Miło wspominał swoje recitale, w których współpracował z Magdą Umer, Piotrem Machalicą oraz z Januszem Józefowiczem.  Jego pasją i dumą jest ogromna kolekcja płyt z muzyką filmową, klasyczną a nawet etniczną. Jak sam przyznał, parę lat temu „nawrócił się” na winyle. Kolejnym punktem opowieści Zamachowskiego była praca aktora. Wspominał ludzi, wielkie nazwiska świata filmowego, z którymi miał zaszczyt pracować: Jerzego Grzegorzewskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdę. Warto przypomnieć, że nasz Gość w 2021 r. obchodził 40-lecie pracy artystycznej.  Zgromadzona publiczność wraz z aktorem wspominała jego role w takich filmach jak: „Trzy Kolory. Biały”, „Trzy kolory. Niebieski” oraz „Zawrócony”, "Zmruż oczy”, „Wiedźmin”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Zieja.” Ale najbardziej zapamiętany został z roli Pana Wołodyjowskiego w „Ogniem i mieczem.” 

Opowiadał też o swoim Mistrzu, Tadeuszu Łomnickim. Pan Zbigniew dowcipnie i z humorem mówił o kulisach pracy na planach filmowych, na estradzie i w teatrze.  A, że Zamachowski ma dar opowiadania „filmowymi scenami”, publiczność cały czas reagowała salwami śmiechu i brawami. Opowiedział również o swojej roli w filmie ”Trzy kolory. Biały.”  Dzięki niej otwarła się mu droga do filmów zagranicznych.  Występ w tym filmie sprawił, że stał się rozpoznawalny. Zbigniew Zamachowski nie stroni od wyzwania, jakim jest dubbing. Zwrócił uwagę  na trudność tej pracy, na wysiłek, jaki trzeba włożyć, aby zdobyć przychylność i zainteresowanie  słuchacza swoim głosem. Najsympatyczniejszymi postaciami, którym użyczył swojego głosu to „Stuart Malutki” i „Shrek.”  Artysta pracuje głosem także w audycji, w Radiu Nowy Świat. Tego zadania podjął się z dużą radością, gdyż muzyka filmowa jest mu ogromnie bliska. Trzeba przyznać, że nasz Gość ma niezwykłą barwę głosu, którym potrafi oczarować każdego widza i słuchacza.

Nie marzy o nowych, szczególnych rolach. Nie ma wielkich oczekiwań, ale zawsze czeka na nowe niespodzianki, czyli propozycje aktorskie, wyzwania i wydarzenia artystyczne. Podczas spotkania była możliwość zakupu książki autorstwa Beaty Nowickiej pt. "Zbyszek przez przypadki".

To nie tylko wywiad z Zamachowskim, ale piękna opowieść o historii polskiego kina i teatru. Znajdziemy w niej wiele humoru, anegdot, niezwykłych historii.

Na zakończenie Zbigniew Zamachowski rozdawał autografy, dedykacje. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Artystą oraz porozmawiać.

Tekst: Marta Piotrowska