• Aktualność
 •  
 •  

Ambicja, rywalizacja, sukcesy. Oblicza kariery w literaturze

Klub Czytelnika

21 lutego 2023r. odbyło się spotkanie KLUBU CZYTELNIKA. Rozważania dotyczyły popularnego w literaturze tematu: „ Ambicja, rywalizacja, sukcesy. Oblicza kariery w literaturze.”

Na hasło „kariera” najczęściej w naszej wyobraźni pojawia się obraz schodów i pokonywanie ich kolejnych stopni. W takim rozumieniu widzimy kogoś, kto zrobił karierę, osiągnął sukces, zdobył prestiżową pozycję społeczną w różnych dziedzinach życia. Kariera to ciągły rozwój. Osiąganie wyznaczonych celów, nabywanie nowych umiejętności oraz radzenie sobie z porażkami. Kariera może mieć też bardzo osobisty, indywidualny wymiar. Dla każdego człowieka może oznaczać coś innego. 

Klubowiczki rozmawiały na temat książek, w których przedstawione są drogi do kariery znanych osób. A są to niezwykłe biografie, autobiografie, wspomnienia, którym można śmiało nadać tytuł tych najbardziej inspirujących i motywujących!  Panie przygotowując się do dyskusji, przeczytały wcześniej wiele publikacji o życiu znanych polityków, biznesmenów oraz naukowców, artystów, pisarzy, osób duchownych, sportowców.

Czytelniczki zwróciły uwagę na książki, które przedstawiają kariery osób, którym nie dawano żadnych szans na sukces. Tak Było naprawdę!  Albert Einstein podejrzewany był, jako dziecko o upośledzenie umysłowe i aspołeczność.  Często wyrzucano go ze szkół. A on już w wieku 26 lat dokonał wielu odkryć w dziedzinie fizyki! Legendarny Walt Disney został wyrzucony z pracy za brak…kreatywności. Gdy chciał otworzyć Disneyland, 300 sponsorów odmówiło mu pomocy. Później doceniono twórcę Myszki Miki.Zdobył 22 Oscary  i 59 nominacji! Jego firma stała się biznesowym imperium.

Frida Khalo genialna, meksykańska malarka, jako dziecko uległa ciężkiemu wypadkowi. Nikt nie dawał jej szans na powrót do zdrowia. Wiele lat spędziła w szpitalach, poddając się trudnej  rehabilitacji. Ona nigdy nie poddała się. Wystawy jej wspaniałych obrazów do dziś przyciągają tłumy do muzeów. Steve Jobs, założyciel firmy komputerowej Apple, w 1985 r. został wyrzucony z pracy. Firma po jakimś czasie, będąc już na skraju bankructwa, znowu przyjęła Jobsa do pracy. On zmienił ją nie do poznania. Zmienił wtedy cały przemysł technologiczny.  Jego wynalazki to:  iMac, iPad, iPhone. Po latach Jobs powiedział, że wyrzucenie go z pracy, okazało się czymś najlepszym w jego karierze. Stephen Hawking, wybitny astrofizyk cierpiał na ASL. Pokonał wszystkie ograniczenia. Komunikował się z ludźmi za pomocą laptopów, syntezatora i fotokomórki w okularach. Pozostawił po sobie wiele odkryć np. Zasady działania czarnych dziur, Teorie o początku Wszechświata, Teorie powstania galaktyk. Łatwej drogi do sukcesu nie miał też pisarz Stephen King. Jego pierwszą książkę pt. „Carrie”odrzuciło 30 wydawnictw. King nie poddał się. Dzisiaj jego książki tłumaczone są na wiele języków. Wiele z nich doczekało się nawet ekranizacji.

Klubowiczki  były zafascynowane opowieściami o karierze m.in.: Zbigniewa Religii, Ryszarda Kuklińskiego, Michelle Obamy, Krzysztofa Krawczyka, Violetty Villas, Jakuba Błaszczykowskiego.  Czytelniczki podkreśliły, że wszystkich tych ludzi łączą wspaniałe cechy osobowości i stylu życia. Są nimi pracowitość, wytrwałość, uważność, determinacja, indywidualność  myślenia. Jak zauważyły Klubowiczki, dobrym nawykiem ludzi sukcesu było i jest czytanie książek!

Polecamy Państwu listę książek dotyczącą naszego tematu:

 

 1. Anna Bimer                       Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka
 2. Jakub Błaszczykowski      Kuba
 3. Walter Isaacson               Steve Jobs 
 4. Walter Isaacson              Einstein. Jego życie i wszechświat 
 5. Łukasz Garbal                 Wedlowie. Czekoladowe Imperium
 6. Dariusz Kortko               Religa. Biografia najsłynniejsza, polskiego kardiochirurga
 7. Robert  Kiyosaki            Bogaty ojciec, biedny ojciec
 8. Koper  Sławomir           Najbogatsze .Jak powstawały fortuny Polek
 9. Iza Michalewicz             Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia
 10. Barbara Mujica           Frida
 11. Michelle Obama         Becoming. Moja Historia
 12. Ashlee  Vance             Elon Musk. Biografia twórcy Paypala, Tesli, SpaceX
 13. Laura Vanderkam        Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem
 14. Benjamin Weiser        Ryszard Kukliński. Życie ścisłe tajne

                                                                    Tekst : Marta Piotrowska