"Barwy ekspresji" i "Sztuka koloru"

malarstwo Wiktorii Kestranek

Przez cały wrzesień w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej można było podziwiać malarstwo młodej artystki Wiktorii Kestranek.

Prace zostały podzielone na dwie wystawy. Pierwsza zatytułowana "Barwy ekspresji" mieściła się w Laboratorium Aktywności Społecznej, natomiast druga pt. "Sztuka koloru” wypełniła przestrzeń Biblioteki Publicznej. To już kolejne wystawy Wiktorii, które mieliśmy okazję gościć w naszych progach. Poprzednia zatytułowana "Sztuka detalu" odbyła się w Laboratorium Aktywności Społecznej w 2018 r., gdy Wiktoria była jeszcze gimnazjalistką.

Wiktoria Kestranek jest dwudziestoletnią niepołomiczanką. Obecnie studiuje malarstwo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej. Jest artystką o wielu zainteresowaniach. Obok malarstwa fascynuje się sztukami walki Muay Thai, psychologią, śpiewaniem i tworzeniem muzyki. Utalentowana muzycznie, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (specjalność – fortepian), co dodaje głębi jej artystycznemu wyrazowi.
Świat rysunku zaczęła zgłębiać już we wczesnym dzieciństwie, a malowanie stało się jej pasją w liceum, gdy poznała tajniki malarskiego rzemiosła. Od tamtej pory maluje farbami akrylowymi i olejnymi, czasem nawet łącząc je w jednym dziele. Marzy o tworzeniu coraz większych formatów. Wybrała ekspresjonizm jako główną formę wyrazu, a jej obrazy są pełne intensywnych emocji i ekspresji. Jej umiejętność oddawania głębi uczuć na płótnie wciąga widza w fascynujący świat artystycznych wizji.

W czasie nauki w szkole średniej Wiktoria Kestranek zdobyła wiele wyróżnień związanych z rysunkiem i malarstwem. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie, gdzie zdobyła tytuł zawodowy plastyka (specjalność: techniki graficzne, specjalizacja: projektowanie graficzne). Była laureatką Nagród Dyrektora Szkoły za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za pasję i oddanie w dziedzinie malarstwa. Wiktorii, w uznaniu jej talentu, przyznano dodatkowe zajęcia rozwijające dla uczniów zdolnych. Jej zaangażowanie w sztukę zostało docenione oraz było wspierane przez szkołę, co pozwoliło jej rozwijać artystyczne umiejętności na jeszcze wyższym poziomie. Z okazji zakończenia szkoły prace Wiktorii oraz innych wyróżnionych uczniów zostały zaprezentowane w prestiżowym Pałacu Sztuki w Krakowie.