„Błoto wciąga…”.

wernisaż projektu fotograficznego

4 czerwca br. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej odbył się wernisaż projektu fotograficznego „Błoto wciąga…”.

Autorką 140 zdjęć przedstawiających niesamowite Wielkie Błoto w Puszczy Niepołomickiej jest Dominika Sowa, część merytoryczną przygotowała Agnieszka Lisowska, która w czasie spotkania przybliżyła nam teren Wielkiego Błota, jego historię, faunę i florę.

Dominika Sowa fotografią pasjonuje się od 10 lat. W 2016 r. otrzymała dyplom akredytowanego Fotografa Dziecięcego  Akademii Fotografii Dziecięcej. Z Niepołomicami związana jest od urodzenie i to w jej ukochanej Puszczy Niepołomickiej powstaje najwięcej zdjęć, najczęściej rodzinnych i dziecięcych. Dominika Sowa chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami, organizuje warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych. Wystawa „Błoto wciąga …” jest jej czwartym projektem fotograficznym, który można oglądać w naszych przestrzeniach. Wcześniejsze to: „Moje dzieci, mój świat”, „Na cztery łapy” oraz „Carpe diem”.

Agnieszka Lisowska do Niepołomic trafiła po studiach. Mieszkanka wielkiego miasta, blokowiska nie miała dotąd wiele do czynienia z przyrodą. Jej życie zmieniło się po zamieszkaniu w pobliżu Puszczy Niepołomickiej. Z czasem przyroda, częste wizyty w lesie stały się dla niej inspiracja do tworzenia i realizowania projektów związanych z Puszczą Niepołomicką. Wiele z nich powstało we współpracy z lokalnymi organizacjami. Teraz obcowanie z przyrodą to nierozerwalna część jej życia.

Wielkie Błoto wciągnęło mnie i Dominikę wiosną 2022 roku. (…) Projekt Błoto wciąga…, to odzwierciedlenie całorocznego cyklu naszych spacerów, podczas których szukając ukojenia w przyrodzie i rozmowach obserwowałyśmy zmiany w tym pięknym miejscu i odkrywałyśmy nowe zakątki czerpiąc z tego wiele przyjemności. Po drodze pomysł wystawy rozwijał się tak samo dynamicznie jak życie na Wielkim Błocie… – powiedziała Agnieszka Lisowska w czasie wernisażu.

Gościem specjalnym, który zachwycił nas opowieściami o leśnych mieszkańcach był Marcin Kostrzyński - Marcin z lasu. Marcin Kostrzyński jest autorem filmów, obserwatorem przyrody. Z wykształcenia dziennikarzem, leśnikiem, operatorem kamery. Jest także autorem kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Marcin Kostrzyński jest także współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży.

Leśny savoir-vivre przybliżył nam Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice, a o swojej pasji – jednej z najstarszych technik fotografii – cyjanotypii – opowiedział Mr Chlorophyll Art - Kazik Biernat. Głównymi bohaterami jego prac są rośliny z pobliskich łąk i lasów.

Wernisaż był okazją do spotkania wszystkich, którzy są miłośnikami przyrody i pięknych fotografii, również tych, którzy na co dzień fotografują przyrodę i jej mieszkańców oraz tych, którzy lubią spędzać wolny czas z naturą.

Wystawa fotograficzna „Błoto wciąga…” będzie czynna do końca sierpnia w godzinach pracy Biblioteki i LAS-u. Serdecznie zapraszamy, może będzie to początek Waszej wędrówki po Wielkim Błocie.