„Ferie w Bibliotece”

Zabawa w teatr

30 stycznia rozpoczęliśmy cykl zajęć plastyczno-literackich w ramach „Ferii w Bibliotece”. Ten dzień w szczególności poświeciliśmy teatrowi. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci miały okazji zapoznać się z różnorodnymi zagadnieniami związanymi z tą ciekawą dziedziną sztuki.

Na początku niczym widownia teatralna oglądaliśmy grę aktorów w teatrze repertuarowym, podziwialiśmy kostiumy oraz scenografię. Zajrzeliśmy również za kurtynę, aby się przekonać, jak wiele osób jest zaangażowanych w przygotowanie każdego teatralnego spektaklu. Poświęciliśmy również chwilkę, aby wyobrazić sobie jaką rolę w zaczarowanym świecie teatru moglibyśmy sami odegrać. Część dzieci widziałaby siebie zapewne na deskach teatru w jednej z wymarzonych ról. Byli i tacy, którzy chcieli zostać scenarzystami czy choreografami, dziewczynki chętne wcieliłyby się w role kostiumolożek czy garderobianych. Okazało się, że dla tych którzy lubią spędzać czas na wolnym powietrzu idealnym rozwiązaniem będzie dynamiczny teatr uliczny czy ogródkowy, a  lubiący podróżować najchętniej wybiorą teatr objazdowy.

Ale przemieszczając się z miejsca na miejsce można mieć również ze sobą wyjątkowy teatr – „papierowy teatr” czyli KAMISHIBAI. Na zajęciach mieliśmy okazję poznać go praktycznie z każdej strony, oraz odkryć tajemnice jego działania na przykładzie przedstawionej „Bajki o złotym jajku”. Rozmawiając o teatrze, nie sposób pominąć takich jego form, w których w role aktorów wcielają się nie ludzie, ale marionetki, kukiełki, pacynki czy jawajki, tworząc bardzo oryginalny teatr lalek.

A czy łatwo stworzyć taką własną postać teatralną? Postanowiliśmy zmierzyć się właśnie z takim wyzwaniem. Młodsza grupa z drewnianych łyżek, barwnych kawałków materiału, włóczek i pomponików stworzyła piękne kukiełki, które szybko posłużyły do radosnej zabawy. Starszaki poznały natomiast mechanizm działania poruszanych sznurkami lalek, tworząc własne marionetki – żyrafy. Aby je wyczarować wystarczyły zaledwie rolki po papierze, plastikowe nakrętki, kolorowy papier oraz filc, plastelina oraz oczywiście sznurki, oraz patyczki do ich zamocowania. Teraz pozostaje już tylko uruchomić wyobraźnię i bawić się w teatr bez końca!