piątek, 03 lutego 2023 r.
Czwarty dzień Ferii w Bibliotece to gratka dla wszystkich miłośników natury. Bo nawet jeśli za oknem deszcz, śnieg czy plucha, przyrodą w różnej jej formie możemy delektować się na co dzień. Wystarczy naturę zaprosić do domu.
A można to zrobić na wiele sposobów. Najprostsze z nich to np. otaczanie się kwiatami, przedmiotami wykonanymi z naturalnego drewna, kamienia, wikliny czy naturalnych tkanin. Inspiracji wokół nie brakuje, ponieważ to obecnie bardzo modny trend, ale my sięgnęliśmy po te szczególnie interesujące, a nawet szalone pomysły. Podziwialiśmy nieśmiało wyglądające spod ziemi domki niczym z opowieści Tolkiena, oryginalne szklane budowle pośrodku lasu, zaglądaliśmy do ich wnętrz, wyobrażaliśmy sobie spacer po porośniętych trawą i drzewami bajecznych budynkach Friedensreicha Hundertwassera, zastanawialiśmy się jak to jest, gdy w środku domu rośnie ogromne drzewo, bo i takich miejsc nie brakuje. Zgodnie stwierdziliśmy, że nowoczesność potrafi pięknie przenikać się z naturą, co więcej wzajemnie się uzupełniać tworząc niepowtarzalne i często zaskakujące kompozycje.
Jak się przekonaliśmy, każdy z nas może zostać takim oryginalnym twórcą-kreatorem, wystarczy tylko wyjść na spacer, na łąkę, do lasu, ogrodu czy na plażę. Jeśli będziemy uważni, wrócimy zapewne z torbą pełną patyczków, szyszek, kamyczków czy innych darów natury. Na zajęciach postanowiliśmy wykorzystać jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka już od czasów prehistorycznych, czyli kamień. Z jednej strony twardy, odporny na zniszczenie, ogień czy złą pogodę - idealny materiał budowlany, z drugiej jednak gdy trafi w ręce prawdziwego artysty podatny na rzeźbienie, czy polerowanie staje się w prawdziwym dziełem sztuki.
I my zmierzyliśmy się z prawdziwym wyzwaniem, bo przy pomocy swojej wyobraźni z wielokształtnych kamieni, kartonu, i kolorowych flamastrów postanowiliśmy stworzyć coś niepowtarzalnego. Odrobina czasu na zastanowienie i już wkrótce niepozorne mniejsze i większe kamyczki przytwierdzone do szarych kartoników stały się ciekawymi postaciami, zwierzętami czy krajobrazami.
Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„Archistoria. Opowieść o architekturze” – M. Jeleńska