poniedziałek, 13 lutego 2023 r.
W ostatni dzień Ferii w Bibliotece wkroczyliśmy w fascynujący świat barw, kolorów, ich niezwykłych tonacji, nasycenia. Poznaliśmy gamy chłodne i ciepłe, oraz sprytne sposoby ich wykorzystania dla uzyskania wrażenia głębi obrazu.
Barwne plamy położone blisko siebie wzajemnie na siebie oddziałują tworząc kształty, a te obrazy. Odkryliśmy, że kolory mają wpływ na nasz nastrój, a to jakimi barwami lubimy otaczać się na co dzień potrafi wiele powiedzieć o nas i naszym samopoczuciu. Ponadto artyści czy pisarze często posługują się ich bogatą symboliką.
Chętnie sięgamy po kredki, pastele czy farby aby przelać nasze emocje np. na papier. Dziś wspólnie zastanawialiśmy się skąd właściwie się wzięły farby. Otwieraliśmy słoiczki z tajemniczymi, różnokolorowymi proszkami, które okazały się prawdziwymi pigmentami. To właśnie z nich po dodaniu odpowiedniego spoiwa np. oleju, czy medium (np. wody, żółtka) powstają różne rodzaje farb: akwarele, tempery czy farby olejne.
Po rozwikłaniu kilku „kolorowych” tajemnic i rozszyfrowaniu ciekawie brzmiących nazw pigmentów, przystąpiliśmy do działania, tworząc własne, oryginalne kompozycje z wielobarwnych kształtów.
Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„Czyje to farby? Tajemnice warsztatu artysty” - M. Kwapińska, A. Zimnowodzka.
„Historia kolorów. Jak kolory kształtowały świat” - G. Clive.