• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Ferie z Biblioteką

Techniki i style malarskie – malarstwo naskalne

Kolejny dzień Ferii w Bibliotece. Było to ciekawe spotkanie dzieci z pierwszymi rysunkami wykonanymi przez ludzi z epoki kamienia.

Poznaliśmy najstarsze techniki plastyczne, sposoby pozyskiwania farb i historię odkrycia jednej z najbardziej znanych francuskich jaskiń, w której znajdowały się malowidła sprzed tysięcy lat. Malarstwo prehistoryczne przedstawiało wszystko to, co było bliskie ludziom żyjącym w tamtych czasach, czyli wojowników, sceny polowań, dzikie i udomowione zwierzęta tworząc dynamiczne, naskalne animacje.
Malarstwo naskalne okazało się wspaniałą techniką, która uruchomiła wyobraźnię i kreatywność dzieci. Za pomocą sepii, węgla, kredy i szarego papieru powstały niezwykłe prace.

Niemal przenieśliśmy się do jaskiń i grot gdzie na ścianach uwiecznione zostały historie ludzi i zwierząt. Nie zabrakło wojowników, antylop, niedźwiedzi, koni i oczywiście mamutów. Tak jak twórcy z odległych czasów, dzieci za pośrednictwem języka rysunku ujawniły swoje emocje, przeżycia i myśli, a technika z malarstwa naskalnego pozwoliła wykorzystać niestandardowe rozwiązania, połączyć obraz z narracją wyzwalając w małych artystach autentyczność i pasję. 

Na zakończenie zajęć postanowiliśmy wykonać wspólnie rysunek, a raczej wspólną opowieść, która ukazywała ludzi i zwierzęta żyjących w przyjaźni, taka historia podobała się nam najbardziej. Dzieci świetnie się bawiły tworząc własną jaskinię i oglądając owoc swojej pracy przy świetle lampionu, czując się jak pierwsi artyści rysujący przy blasku ogniska, czy pochodni.
Praca dzieci była bardzo twórcza i choć pobrudziliśmy się trochę to przecież umyć się i posprzątać można zawsze.

Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„Czyje to farby? Tajemnice warsztatu artysty” – M. Kwapińska i A. Zimnowodzka
„Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści – Historia sztuki dla dzieci”- M. Bird