poniedziałek, 13 lutego 2023 r.
W czwartek 9 lutego, w przedostatni dzień Ferii w Bibliotece odbyło się długo wyczekiwane spotkanie z Kazkiem Biernatem i jego magicznymi roślinami.
Warsztaty „Botaniczne inspiracje” miały charakter artystyczno-edukacyjny i polegały na wykonaniu zakładek do książek techniką cyjanotypii klasycznej, szlachetnej techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza. Na początku poznaliśmy historię brytyjskiej botaniczki i fotografki Anny Atkins, która fotogramy wykonywała bez użycia aparatu, umieszczając rośliny na papierze pokrytym substancją światłoczułą i wystawiając go na działanie światła. W rezultacie otrzymywała negatywowe odbicie glonów na niebieskim tle.
Podczas warsztatów oglądnęliśmy album z jej wspaniałymi pracami, ale co najważniejsze dzięki Panu Kazkowi sami mogliśmy wykonać takie „zdjęcia” bez użycia aparatu fotograficznego.
Zacznijmy jednak od początku: na przygotowany wcześniej papier, nasączony roztworem soli żelaza, żelazocyjanku potasu i wody, dzieci układały kompozycje z zasuszonych liści i kwiatów, a nawet piór. Tutaj jak mówił Pan Kazek możliwości jest mnóstwo, co oczywiście uruchomiło wyobraźnię dzieci. Tak przygotowane projekty zostały umieszczone w specjalnym ”piekarniku”, naświetlone przez lampę metodą stykową, następnie „wykąpane” w specjalnym roztworze, aby na koniec zachwycić nas zmianą barwy z żółtozielonej na charakterystyczny odcień niebieskiego tzw. błękit pruski. Uzyskane w ten sposób zakładki do książek trzeba już tylko było wysuszyć.
Technika ta choć początkowo mogłaby się wydawać niezrozumiała i trudna dla dzieci dzięki Panu Kazkowi okazała się fascynująca i bardzo ciekawa, a zachwyt w oczach dzieci na widok efektu ich pracy był dowodem na to, że warto wprowadzać nawet maluchy w świat piękna, natury i sztuki, który pozwala się im rozwijać i uśmiechać tak szeroko, jak dziś na „Botanicznych inspiracjach”.