• Aktualność
  •  
  •  

Joanna Jagiełło

Spotkania autorskie

W środę 20 września 2023 roku Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach gościła w swoich murach autorkę licznych książek – przede wszystkim dla dzieci i młodzieży  – panią Joannę Jagiełło. Celem jej wizyty były dwa spotkania autorskie, w których uczestniczyli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych ze szkół podstawowych z terenu: Niepołomic, Podłęża i Woli Zabierzowskiej. 

Zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści gościa o tym, jak rozpoczęła się przygoda z pisarstwem i jak trudne były jej początki. Z tej historii wypłynęły dwa niezwykle ważne – zwłaszcza dla młodych ludzi, stojących u progu dorosłego życia - przesłania: po pierwsze, że warto w życiu podążać za marzeniami, a po drugie, że nigdy nie należy się poddawać!

Pani Joanna Jagiełło przedstawiła słuchaczom barwne charakterystyki bohaterów swoich powieści. Zarysowała także problematykę najbardziej popularnych historii, nie zdradzając jednak zbyt wiele wątków z fabuły, tak, aby nie zniechęcić, a raczej zachęcić do osobistej lektury. Szczególną uwagę autorka skupiła na problemach młodzieży opisanych w tzw. „serii kawowej”, w skład której weszły następujące pozycje: „Kawa z kardamonem” (t.1), „Czekolada z chili” (t.2), „Tiramisu z truskawkami” (t.3) i „Mleko z miodem” (t.4). Wspominała jeszcze o cieszących się dużą popularnością takich swoich powieściach jak: „Zielone martensy”, ”Tylko gdy pada deszcz” czy „Jak ziarnka piasku”. 

To na kartach tych opowieści autorka podejmuje poważne problemy, związane z przyjaźnią i miłością czy trudnymi relacjami rodzinnymi, typu: sekret, rozwód czy funkcjonowanie w tzw. rodzinie patchworkowej. Jak radzić sobie z samotnością i buntem? W jaki sposób pielęgnować uczucia łączące nas z najbliższymi i najważniejszymi dla nas osobami? Co robić, gdy mamy kompleksy, nie radzimy sobie z emocjami albo stosowana przez nas dieta wymyka się spod kontroli? Na te i inne jeszcze młodzieńcze rozterki można szukać odpowiedzi w książkach pani Joanny Jagiełło. Pisarka nie boi się konfrontować z trudnymi tematami, bo jak sama mówi: „Pisanie dla dzieci i młodzieży jest najważniejsze. Prawie dziesięć lat pracowałam w gimnazjach i liceach, mam też dwie córki, z którymi mogłam dojrzewać i przyglądać się światu ich oczyma. I wiem, że młodzi ludzie potrzebują rozmowy o problemach, z którymi się borykają. Książka jest jak rozmowa, bo nie zawsze jest z kim porozmawiać.”

Nie dziwi więc fakt, iż uczniowie chętnie zadawali pytania. Interesował ich sam proces twórczy, źródła inspiracji czy szata graficzna. Ponadto po spotkaniu uczestnicy mieli okazję zakupić wybrane książki po okazyjnych cenach i  - co zupełnie bezcenne - poprosić autorkę o osobistą dedykację. Z całą pewnością taka pamiątka będzie cieszyła jeszcze przez długie lata… 

                                    Anna Słodka