• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

MKS Puszcza Niepołomice - Jubileusz

Ostatnie w 2023 roku spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii (13.12) Niepołomic zostało poświęcone historii piłki nożnej w Niepołomicach. Wybór tematu nie był przypadkowy, bowiem w tym roku Miejski Klub Sportowy „Puszcza” Niepołomice świętował Jubileusz 100-lecia powstania oraz wielki sukces - 11 czerwca 2023 r. awansował do PKO BP Ekstraklasy i dołączył do najlepszych drużyn w Polsce 

W czasie spotykania mieliśmy okazję przeglądać wycinki prasowe z pierwszej połowy XX wieku dotyczące niepołomickiej drużyny piłkarskiej, które przygotował Krzysztof Sojka. Najstarsza odnaleziona notatka prasowa pochodzi z 1922 roku!.  W „Przeglądzie Sportowym” z 8 września 1922 r. możemy przeczytać, że 3 września w Niepołomicach S. K. S. Footballiści (Kraków)—5 p. a. c. rozegrali mecz z drużyną Puszcza Niepołomicka. Czyżby niepołomicki klub miał więcej niż 100 lat?! 

Według dostępnych materiałów, 100 lat temu, w 1923 r. w Niepołomicach z inicjatywy burmistrza Andrzeja Wimmera oraz Stanisława Ziemby, Władysława Iwańskiego, Stanisława Brudnika, Adolfa Engla i kilku innych osób został założony klub sportowy o nazwie „Niepołomianka”.

Pierwszym prezesem był Władysław Iwański, skarbnikiem Stanisław Brudnik, a kierownikiem drużyny – Stanisław Ziemba. 

Prawie równocześnie w 1923 roku z inicjatywy  żydowskiej społeczności Niepołomic powstał Żydowski Klub Sportowy, który przyjął nazwę „Puszcza”. Istniał on do 1926 roku.
Obydwa kluby rozgrywały mecze na boisku zbudowanym na tzw. łączkach w dzielnicy Boryczów (dzisiaj teren zakładów drobiarskich). Pierwsze historyczne spotkanie zostało rozegrane latem 1923 r. pomiędzy Ż.K.S „Puszczą” Niepołomice, a K.S. „Niepołomianką” i zwycięstwo w stosunku 6:1 odniosła drużyna Ż.K.S. „Puszcza”.

W 1924 r. za pieniądze uzyskane z Balu sylwestrowego zorganizowanego w sali „Sokoła” ,zakupiono sprzęt sportowy oraz białe stroje z niebieskimi kołnierzykami i niebieskim mankietami.
Wiosną 1926 roku przestał istnieć Żydowski Klub Sportowy „Puszcza”, a z połączenia obydwu klubów powstał   Amatorski Klub Sportowy  „Niepołomice”, który działał do 1930 r. Inicjatorem fuzji był prawdopodobnie J. Szubert, a przez cały okres od 1926 do 1930 roku prezesem był Stanisław  Brudnik. Do najlepszych zawodników w tym okresie zaliczali się : Mirosław Śliwiński, Władysław Engel, Karol Wójcik, Wojciech Kałuski, Ludwik Biernat, Franciszek Kowalski, H. Perman, D. Liban, A. Spira, Bronisław Namysłowski, Marian Namysłowski, Franciszek Wojtal i Władysław Kępa. 
Z inicjatywy Henryka Liechtensteina, wiosną 1930 roku A.K.S. Niepołomice nawiązał współpracę ze Związkiem Strzeleckim i przyjął nową nazwę Klub Sportowy „Strzelec” Niepołomice oraz oficjalnie wstąpił do Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

W latach międzywojennych -  do 1939 roku, drużynie niepołomickiej nie udało się niestety wywalczyć awansu do klasy „B”. Czołowymi piłkarzami w tych lat byli: L. Biernat, bracia W. , A. i K. Engelowie, W. Kępa, M. Namysłowski, T. Namysłowski, J. Lichtenstein, J. Ciółko, D. Nussembaum, H. Parmon, L. Firlit,  bracia  Z. Tuczyński, Jan Tuczyński i Julian Tuczyński, S. Pilch, A. Pieczonka, F. Wojtal, bracia T. i Stanisław Winiarscy, K. Machnicki

Kolejne zmiany w nazwie Klubu nastąpiły już  po wojnie.  W 1945 roku w powolano Klub Sportowy „Puszcza”, który kontynuował  tradycje klubu z okresu międzywojennego. 
W tym czasie w całej Polsce tworzyły się tzw. piony sportowe. Zarząd „Puszczy” zdecydował, że klub dołączy do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Do połowy lat 90-tych działał pod nazwą Ludowy Zespół Sportowy „Puszcza”, a następnie przeszedł pod patronat Urzędu Miasta i Gminy i zmienił nazwę na Miejski Klub Sportowy „Puszcza” Niepołomice.
Różnie układały się losy drużyny piłkarskiej na przestrzeni lat. Zaczynała oczywiście od najniższej klasy „C”, później grywała na przemian w klasach „B” i „A”. Po degradacji do wielickiej klasy „B” w 1988 roku i siedmioletniej tułaczce po wiejskich boiskach powróciła w 1995 r. do klasy „A”.  Był to początek znaczniejszych sukcesów, a  w jubileuszowym 2023 roku MKS „Puszcza” Niepołomice awansował do Ekstraklasy. 

O historii niepołomickiego Klubu więcej informacji można znaleźć w materiałach opracowanych przez Wiesława Gorczycę  dostępnych na stronie https://www.puszcza-niepolomice.pl/historia-klubu/ oraz w wydanym w 1988 r. „Biuletynie” Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej, w którym znajduje się historia sportu i kultury fizycznej w Niepołomicach z lat 1918-1983 napisana przez Józefa Rerutkiewicza. 
Sporo ciekawych informacji na temat niepołomickiej piłki nożnej można odnaleźć w prasie sportowej z przełomu i II połowy XX wieku, m.in. w „Przeglądzie Sportowym”, „Starcie”, „Sporcie”, „Echu Krakowa”, „Gazecie Krakowskiej”, które są dostępne w domenie publicznej. Są tam wiadomości dotyczące nie tylko rozgrywanych meczy ale również budowy boiska sportowego przy dzisiejszej ul. Kusocińskiego i wiele innych. 

Zachęcamy również do odwiedzenia Muzeum Niepołomickiego, w którym, w ramach wystawy „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie” otwarto czasową wystawę „Edycja sportowa” dotyczącą sportu w Niepołomicach. Znajduje się tam tam wiele zdjęć i pamiątek sportowych z ostatnich 100 lat. 

Agnieszka Grab