Kreski, linie, zawijasy

Ferie w Bibliotece

Kolejny wtorek Ferii w Bibliotece poświęciliśmy na naukę rysunku. Tym razem poza ćwiczeniem rąk i spostrzegawczości, trenowaliśmy przede wszystkim naszą wyobraźnię. Świat wokół nas pełen jest inspiracji, pomysł na wspaniałą pracę może przyjść nieoczekiwanie. Dlatego warto mieć przy sobie czystą kartkę, albo nawet kilka, i ołówek. Nie pozwólmy, aby coś nam umknęło!

Czasem nie trzeba szukać daleko, wystarczy spojrzeć choćby na nasze dłonie, układać je na różne sposoby, przekładać czy obracać. My próbowaliśmy tworzyć właśnie z nich różne ciekawe kształty, oraz odrysowywać je na kartkach. Potem wystarczyło troszkę pogłówkować i wyczarować z nich to, co podpowiada nam wyobraźnia. Przez chwilę mogliśmy się poczuć niczym dzieci leżące w ciepły, letni dzień na zielonej trawie i obserwujące przepływające po niebie chmury. Któż z nas nie lubi  zastanawiać się co przywodzą nam na myśl? Taki relaks to dodatkowo świetne ćwiczenie pobudzające naszą kreatywność. Sądząc po powstałych pracach, śmiało można wysnuć przypuszczenie, że dzieci często spoglądają w niebo. Niebawem z nieokreślonych kształtów zaczęły wyłaniać się zwierzęta, przedmioty, rośliny czy śmieszne stworki. Na zajęciach poznaliśmy również kilka przydatnych rysunkowych trików, a starszaki sprawdziły jak na płaskiej kartce stworzyć iluzję przestrzeni. Okazało się, że kreślenie to nie tylko żmudna praca, ale również świetna zabawa!

Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„ Kropka i kreska” – V. Cauchy, L. Simon
„Szkoła rysowania: rozwiń swój artystyczny talent” – N. Berlik