Kwietniowe spotkanie

Klub Czytelnika

18 kwietnia 2023 r. w niepołomickiej bibliotece odbyło się spotkanie KLUBU CZYTELNIKA.

Tematem dyskusji były rozmowy dotyczące odwagi, poświęcenia i heroizmu w rozmaitych tekstach literackich. W historii ludzkości i w bogactwie ogromu literatury, istnieją wartości ponadczasowe, które są obecne w każdej cywilizacji. Mamy wrażenie, że wyrastają one z samej natury bytu człowieka. Powtarzają się w niepomiernej ilości legend, podań, opowieści spisywanych na kartach książek i opiewanych pieśniami. Jedną z takich wartości jest odwaga. Słowo to, mimo iż tak często używane przez wieki, nie wyblakło w swym uniwersalnym znaczeniu. Wręcz uważamy, że dziś, współcześnie świat potrzebuje aktów odwagi. Natomiast  literatura często powinna poruszać  to zagadnienie. Klubowiczki  rozmawiały na temat wielu książek, odkrywając na nowo wydźwięk różnych rodzajów odwagi. Szczególną uwagę poświęciły odwadze, która przejawia się walką o takie wartości, jak obrona swojego kraju przed wrogiem. Rozmawiały o postawach moralnych niezwykłych ludzi, m.in:  Witolda Pileckiego, Ryszarda Kuklińskiego, żołnierzy AK,  powstańców warszawskich, papieża Jana Pawła II. Każda z tych osób wykazała się niezłomną postawą moralną, pełną  odwagi na miarę swoich czasów i sytuacji. Czytelniczki dyskutowały o bohaterskiej postawie himalaistów, wspinaczy i ludzi związanych z medycyną górską. Ich ciężka praca, odpowiednia wiedza i działania, to klucz do uratowania ludzkiego życia.

Książki z tej tematyki są inspirujące i motywujące dla każdego czytelnika! Sporo czasu nasze Panie przeznaczyły na dyskusję o lekturach , podejmujących zagadnienia pracy ludzi wykonujących trudne i niebezpieczne zawody. Są to profesje bardzo odpowiedzialne i wymagające odwagi, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czytelniczki z pasją rozmawiały o reportażach, dotyczących  pracy strażaków, policjantów, strażników więziennych, żołnierzy, ratowników, lekarzy oraz korespondentów wojennych. Panie rozmawiały także o problemie odwagi stawiania czoła zwykłej codzienności. Ten rodzaj odwagi szyje tkaninę naszego życia. Odwaga ludzi pracujących w hospicjach, domach opieki dla ludzi starszych. Heroizm rodziców, opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Umiejętność zachowania odwagi i nadziei w ciężkich chorobach, po traumach. Zapewniamy, że i takie opowieści znajdziemy na półkach w naszej bibliotece. Często naszym aktem odwagi jest podjęcie decyzji o zmianie stylu życia, środowiska, pracy, nawyków. Często odwaga to cichy głos pod koniec dnia: jutro spróbuję znowu!

Polecamy lektury dotyczące tematu:

1. Jakub Maciejewski, Wojna. Reportaż z Ukrainy

2. Wojciech Fusek, Lekarze w górach

3. Adam Cyra, Ochotnik

4. Joanna Pasztelańska ,  Strażacy

5. Rafał Pasztelański, Policjanci. Za cenę życia.

6. Jacek Hołub, Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci

7. Paweł Kapusta, Spowiedź  klawisza

8. Jan Kaczkowski , Szału niema, jest rak.

9. Marcin Ogdowski ,  Z Afganistanu.p l-Alfabet Polskiej Misji

10. Malala Yousafazai , To ja, Malala