piątek, 26 maja 2023 r.
22 i 23 maja mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach, oraz Filiach w Podłężu i Zabierzowie Bocheńskim autora książek dla dzieci i młodzieży – Marcina Kozioła. Podczas 8 spotkań pisarz zdobył sympatię swoich słuchaczy, niezależnie od wieku. Oczarował nas nie tylko swoją twórczością literacką, ale również pogodną i ciekawą osobowością. Ale jak to się dzieje, że książki dla tak różnych odbiorców stają się bestsellerami? Któż nie zna fantastycznej serii powieści o perypetiach Julki, Toma i labradora Spajka? „Skrzynia Władcy Piorunów” to najprawdopodobniej jedna z najchętniej czytanych lektur szkolnych. Z kolei cykl powieści podróżniczych o przygodach Wombata Maksymiliana zdobył Nagrodę Magellana dla najlepszego przewodnika dla dzieci, nie wspominając o pozostałych książkach w dorobku pisarza. Uczestnicząc w spotkaniach mogliśmy poznać receptę na sukces autora. Z całą pewnością jego wszechstronność i otwartość, to przepustka do serca czytelnika w każdym wieku. Nie byłoby to możliwe bez ogromnej pasji do literatury i nie tylko… Bo pisanie o naszym gościu wyłącznie jako o autorze książek, byłoby dość sporym niedomówieniem. Kto uczestniczył w spotkaniach mógł się o tym osobiście przekonać, bo autor dał się nam poznać z wielu stron.
Pan Marcin jest zapalonym podróżnikiem, odwiedził już ponad 60 krajów. O zamiłowaniu do podróży, szczególnie tych bardzo dalekich, dowiedzieli się uczniowie I i II klas, którzy poznali sympatycznego bohatera serii książek - Wombata Maksymiliana. Wraz z tym uroczym stworzeniem o osobliwych zwyczajach przenieśli się na krańce świata, bo aż do Krainy Grzmiącego Smoka. A dzięki specjalnym kodom zamieszczonym na stronach książki i Wy możecie odwiedzać odległe krainy. Bez zamiłowania do przyrody i zwierząt nie powstałaby „Pagoda dla Puchaczy”, seria „Stajnia pod Tęczą” czy „Bajka o bąkach i jednym trzmielu”. Przedszkolaki przecież uwielbiają historie o zwierzętach, szczególnie te, które uczą i bawią. A jeśli jeszcze można pobujać się w rytm sowiego u-hu, końskich kopyt czy melodyjnego szczekania, to radość dzieci gwarantowana! Dla miłośników czworonogów pan Marcin napisał wyjątkową książkę „Psyjaciele”. Historie, które autor zgromadził wertując stosy archiwalnych dokumentów, wspomnień i pamiętników wzbudziły szczere uznanie, ale także rozbawiły dużych i małych. Przedmiotem zainteresowań pisarza stali się bowiem psi „psyjaciele” znanych ludzi, jak uroczy Markiz Chopina, Puk - pies Żeromskiego, który przez całe swoje życie myślał, że jest kotem, czy ratlerek Olgi Boznańskiej o wdzięcznym imieniu Boby La Beauté czyli „Piękno”.
Starsi uczniowie IV-VII klas mieli okazję zaprzyjaźnić się z „Detektywami na kółkach”, czyli Julką, Tomem i Spajkiem, i przeżyć kilka „pełnych napięcia” chwil. Niektórzy nawet na moment mogli stać się prawdziwymi „władcami piorunów” niczym Nikola Tesla, którego tajemnice odkrywamy w „Skrzyni Władcy Piorunów”. A jeśli chcecie wiedzieć, co łączy pewną dziewczynkę mieszkającą w Londynie na początku XX wieku z egipską kapłanką, oraz czym pewien genialny astronom zasłużył sobie na miano „Blachonosego”, koniecznie sięgnijcie po kontynuacje cyklu powieści. Zobaczcie jak współczesna akcja splata się z autentycznymi wydarzeniami sprzed setek, a nawet tysięcy lat!
Uczniowie Technikum Informatycznego poznali pana Marcina jeszcze z innej strony - jako specjalistę różnorakich technologii, oraz właściciela rezerwatu starych komputerów. To zamiłowanie z kolei było impulsem do napisania „Szalonej historii komputerów”. Młodzież z przyjemnością odbyła pasjonującą podróż w czasie, oglądała stare nośniki danych i co nieco majstrowała przy sprzętach, które pamiętają czasy naszych rodziców i dziadków.
Zdobycie tak różnorodnego i wiernego grona odbiorców wymaga wyobraźni, lekkiego pióra, dawki dobrego humoru, charyzmy, ale i sporego poświęcenia. Przekonaliśmy się o tym oglądając samego autora unoszącego się beztrosko z aparatem i kamerą nad Himalajami.
Czym jeszcze zaskoczy nas Marcin Kozioł? Czy w imię miłości do literatury odważy się na kolejne ekstremalne wyzwania? Kto wie czego jeszcze można się spodziewać po absolwencie Gordonstoun, które było przecież pierwowzorem Hogwartu…
Serdecznie dziękujemy Marcinowi Koziołowi za niezwykle inspirujące, a momentami nawet elektryzujące chwile! Uśmiech na twarzach blisko 280 dzieci i młodzieży, oraz kolejki po książki z dedykacją autora, to chyba największy dowód uznania dla jego twórczości.
Anna Urbanek
W spotkaniach wzięli udział uczniowie: I-II klas Szkoły Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Niepołomicach, IV-VII klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Niepołomicach-Podgrabiu, dzieci z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Niepołomicach-Podgrabiu, uczniowie I-VIII klas Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim, uczniowie Technikum Informatycznego w Niepołomicach, dzieci z Przedszkola Samorządowego im. św. Kingi w Podłężu oraz Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci – Przystań.