• Aktualność
  •  
  •  

Oblicza wolności w tekstach literackich

Listopadowy Klub Czytelnika

28 listopada odbyło się spotkanie KLUBU CZYTELNIKA.Tematem dyskusji były: „Oblicza wolności w tekstach literackich.”

Człowieka od stuleci fascynowała wolność, najwspanialszy z ideałów ludzkości. I to zarówno w sensie symbolicznym, jak i dosłownym. Literatura, sztuka, muzyka od niepamiętnych czasów poruszała temat wolności ludzkiej jednostki. Na początku spotkania Czytelnicy próbowali odpowiedzieć na podstawowe pytania: Czym tak naprawdę jest wolność człowieka? Jakie są jej cechy?  Możemy mówić o wolności absolutnej, totalnej? Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że człowiek nigdy nie był i nie będzie wolną istotą?

W jaki sposób o wolności pisali wybitni filozofowie? Literatura od wieków poruszała temat wolności człowieka. Klubowicze analizując przeczytane powieści, wiersze, wspomnienia, dzieła filozofów, biografie i pamiętniki, określili czym jest ona dla bohaterów literackich. Postacie literackie rzucone w zamęt losu, wiry dziejów oraz w układy społeczno-polityczne, prezentowały swoje prawdziwe postawy życiowe, poprzez umiejętność decydowania o sobie. Wolność dla nich stanowiło zerwanie kajdan, nienawiść więźnia, ucieczka od stereotypów, od ograniczeń, przeciwstawienie się zakazom, wszelka postawa odwagi buntu wobec zła. Postawa bycia wiernym swoim ideałom, uniwersalnym wartościom oraz poglądom pomimo trudnej sytuacji.

Klubowicze dyskutowali o bohaterach literackich, którzy w sytuacji zniewolenia, ograniczenia wolności i degradacji człowieka ( literatura obozowa, łagrowa), potrafili zachować poczucie swojej wolności w sercu i umyśle. Pozostali wolni duchowo.

Czytelnicy rozmawiali również o publikacjach dotyczących łamania praw człowieka. Zwrócili szczególną uwagę na opisany w nich problem pozbawienia człowieka swobody. Przykładem tego jest sytuacja, jaka ma miejsce w Korei Północnej, czy na Kubie. Obywatele tych państw żyją w systemie komuny, w zacofanym kraju. Nie wolno im wyjeżdżać za granicę, a w mediach ich kraj, przywódcy przedstawiani są, jako idealni. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów o książkach dotyczącego niewolnictwa, handlu ludźmi, prześladowań na tle religijnym, rasowym, kulturowym i politycznym.

Poruszony został także problem utraty wolności człowieka w sytuacji, gdy jest on uzależniony od nałogów. Uzależnienia odbierają wolność i niszczą życie ludzkie. Często zdarza się, że choroba, niepełnosprawność potrafią pozbawić człowieka wolności i niezależności.  Dyskutowano również o pojęciach takich, jak odpowiedzialność, dojrzałość i tolerancja człowieka. Bez tych wartości prawdziwa wolność istnieć nie może. 

Każdy z nas może zawsze odnaleźć poczucie wolności w swoim życiu. W trudnych sytuacjach wolność może dać nam samorealizacja poprzez pracę, pasję, hobby, działalność na rzecz ludzi potrzebujących. Mamy prawo do własnego życia, myśli i indywidualnych decyzji, przekonań. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wyobrażenie i nastawienie do posiadania stanu wolności i co w tej kwestii robimy. Pamiętajmy przede wszystkim, aby nigdy nie odbierać wolności drugiej osobie. Pisał już o tym Wolter: „ Nie zgadzam się z Tobą, lecz zawsze będę bronił Twego prawa do własnych poglądów.”

Temat wolności w życiu i literaturze pozostaje nadal otwarty do rozważań.
Literatura tematu:


1. Wiesław Adamczyk, Kiedy Bóg odwrócił wzrok
2. Ewa Czaczkowska, Kardynał Wyszyński
3. Adam Cyra, Rotmistrz Pilecki .Ochotnik do Auschwitz 
4. Barbara Demick, Światu nie mamy, czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
5. Martyna Deszczyńska, Naród bez państwa. Czas zaborów
6. Gideon  Greif, Powstanie w Auschwitz
7. Jean-Baptiste Hibon, Pijany ze szczęścia 
8. Christina Lamb, To ja, Malala
9. Nina Olszewska, Pudło. Opowieści z polskich więzień
10. Małgorzata Pabis, Helenka poszła do nieba
11.Yeonmi Park, Przeżyć.  Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności 
12. Robert Rutkowski, Oswoić narkomana
13. Edyta Stępczak, Burka w Nepalu nazywa się sari
14. Katarzyna Rosicka-Jaczyńska, Ołówek
15. Józef Tischner, Wolność człowieka gór
 

Tekst: Marta Piotrowska