• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Pasja i przygoda" wystawa malarska

zapraszamy do 12 kwietnia

11 marca odbył się w Laboratorium Aktywności Społecznej wernisaż wystawy malarskiej „Pasja i przygoda”, którą można zobaczyć w Bibliotece Publicznej i LAS do 12 kwietnia.

Na wystawie w Bibliotece znajdują się przepiękne rysunki wykonane tuszem przez Mariusza Szelerewicza (1946-2011) – rysownika, ilustratora, grafika komputerowego. 

Paulina Szelerewicz-Gładysz tak wspomina ojca:

„Kierunek jego życiu nadawały dwie pasje: rysowanie oraz jaskinie – wpływając mocno na jego życie prywatne i zawodowe. Jego życie wypełniały PASJA I PRZYGODA.
Na polu zawodowym współpracował z wieloma wydawnictwami o profilu górskim czy turystycznym,  jak Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Karpaty. Pracował jako redaktor graficzny w Wydawnictwie Góry oraz był wielokrotnie redaktorem naczelnym oraz wydawcą kwartalnika Jaskinie.
Dużo czasu poświęcał jaskiniom, odwiedzając po stokroć swoją ukochaną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Był współautorem (obok Andrzeja Górnego) książki „Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej” (1986) – gdzie, poza opisami grot, znajdują się też plany jaskiń, skrupulatnie wcześniej przez autorów mierzonych. Tu też nieodzowny był jego talent do rysunku – umiejętność kreślenia detali, pewna kreska.
Jego prace miały głównie charakter użytkowy – tworzył ilustracje do m.in. przewodników po Krakowie, Wieliczce i innych miastach Polski. Był autorem panoramicznych planów miast, gdzie skrupulatnie wrysowywał architektoniczne czy urbanistyczne szczegóły. Nazywał siebie rzemieślnikiem, nie artystą. Do życia podchodził zawsze z dużą dawką poczucia humoru. Był człowiekiem niezwykle skromnym i pewnie skrzywiłby się na myśl, o pokazywaniu własnych prac na wystawie.”

W pomieszczeniach Laboratorium Aktywności Społecznej znajduje się druga część wystawy. Zobaczyć tam można prace Pauliny Szelerewicz-Gładysz wykonane różnymi technikami, m.in. farbami akrylowymi, suchymi i olejnymi paselami, oraz prace uczestników warsztatów plastycznych, które odbywają się w LAS.

Zachęcamy do oglądania i zapraszamy w godzinach otwarcia naszych placówek.