• Aktualność Relacje
  •  
  •  

„Płowdiw – miasto na skrzyżowaniu kultur. W obiektywie Polaka, Bułgara i Węgra”

relacja ze spotkania z autorami zdjęć

Wystawę fotograficzną „Płowdiw – miasto na skrzyżowaniu kultur. W obiektywie Polaka, Bułgara i Węgra” mogliśmy oglądać od 1 lutego do 5 marca w Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach. Jej organizatorem była Biblioteka Publiczna w Niepołomicach. 

Przy tej okazji została przygotowana broszura opisująca historię i zabytki Płowdiwu – najstarszego miasta w Bułgarii i jednego z najstarszych w Europie. Folder zawiera również trzy „spacery po Płowdiwie”. Ich trasy zostały zaproponowane i przygotowane przez pana Piotra Siwka – inicjatora wystawy i współautora zdjęć. 

Płowdiw w swej długiej i bogatej historii nosił wiele nazw, które nadawali kolejno nim władający: Eumolpias, Pulpudeva (Trakowie), Filipopol (Macedończycy), Trimontium (Rzymianie), Pyłdin (Słowianie), Filibe (Turcy). Obecna nazwa została nadana po wojnie rosyjsko-tureckiej w 1878 r. Położony jest na skrzyżowaniu dróg, ze wschodu na zachód i z północy na południe, rozpostarty na 7 wzgórzach, z których roztacza się piękny widok na miasto. Otoczony z dwóch stron górami – Rodopami i Starą Płaniną, Płowdiw był niedostępny i tajemniczy dla wędrowców. Ci, którzy się tu osiedlali znajdowali jednak słońce, spokój i tolerancyjną ludność. Stąd obecność po dzień dzisiejszy potomków wielu narodów – Bułgarów, Traków, Greków, Turków, Macedończyków, Żydów, Ormian, Romów i in. Jest tam obecna także dość liczna Polonia. Płowdiw to drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii. Starożytne ruiny, które można spotkać tam na każdym kroku, kontrastują z tradycyjną zabudową, komunistycznymi gmachami i knajpiarsko – artystyczną dzielnicą, Kapaną.

24 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie z autorami zdjęć: Piotrem Siwkiem, Iwanem Markow, Ferencem Subicz. Licznie przybyli goście mogli obejrzeć wystawę, posłuchać o historii Płowdiw i o tym jak miasto zmieniało się na przestrzeni ostatnich 40-tu lat. Była to również okazja do rozmów i wymiany doświadczeń. Oprócz fotografii na wystawie znalazła się także liczna kolekcja starych pocztówek przedstawiających Płowdiw, które od wielu lat zbiera Iwan Markow, płowdiwczanin i współautor wystawy.

Autorzy zdjęć pokochali Płowdiw z różnych powodów. Każdy z nich jest lub był związany z tym miastem poprzez urodzenie lub okres studiów i mimo upływu czasu oraz życiowych wyborów często tam wracają. 
Płowdiw jak wspominali nasi goście, jest jednym z najcieplejszych miast w Bułgarii. Zimą najczęściej świeci słońce, a temperatura tylko sporadycznie spada poniżej zera. Natomiast lato jest upalne z temperaturą bliską 40 C. Aby zwiedzić Płowdiw najlepiej zostać w mieście przynajmniej na kilka dni. Oprócz rzymskich ruin i domów w stylu narodowym znajduje się tu m.in. bardzo ciekawa kolekcja archeologiczna oraz bizantyjskie mozaiki, a widoki ze wzgórz Płowdiw warte są spaceru poza starówką.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycił konsul honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie, Pan Wiesław Nowak oraz dyrektor konsulatu, Pani Karolina Wiłkojć-Żesławska. W spotkaniu uczestniczyła rodzina i przyjaciele naszych gości oraz niepołomiczanie, którzy chcieli poznać to ciekawe, chociaż mało przez nas znane miasto.

Kilka słów o autorach zdjęć:

Piotr Siwek to niepołomiczanin, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw na kierunku Ogrodnictwo i Uprawa Winorośli. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Miłośnik przyrody i kultury bułgarskiej. Często przebywa w tej części Europy poznając i dokumentując kulturę miast, miasteczek i wsi. Autor książki „Bułgaria nad poziom morza”, WITKM Kraków, 2020. Oraz licznych publikacji o Parkach Narodowych i przyrodzie Bułgarii.

Iwan Markow – urodził się w Płowdiw, jest absolwentem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Płowdiwskiego. Mieszka obecnie w Polsce i prowadzi antykwariat w Bochni. Iwan Markow obserwuje zmiany zachodzące w Płowdiw i od dzieciństwa kolekcjonuje pamiątki mówiące o jego historii – widokówki, znaczki pocztowe, odznaczenia.

Ferenc Subicz jest Węgrem. Urodził się w Tiszapüspöki, jest absolwentem kierunku Ogrodnictwo i Uprawa Winorośli Uniwersytetu Rolniczego w Płowdiw. Obecnie prowadzi duże rodzinne gospodarstwo rolne w okolicy miasta Szolnok. Jest miłośnikiem podróży oraz  autorem pięknych fotografii przyrodniczych (fotografuje od lat studenckich).