Przedszkolaki ze Słonecznej Krainy

z wizytą w bibliotece

Bardzo miło było nam gościć „Pomarańcze” z Przedszkola Językowo-Artystycznego „Słoneczna Kraina” na lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach.

Coraz częściej zza chmur wygląda słoneczko dlatego marząc o podróżach przenieśliśmy się nad polskie morze i poznaliśmy historię Mirona – małej foki szarej, której poprawna nazwa to również szarytka morska. Książka „Miron w pułapce” autorstwa Ewy Nowak należy do serii „Pomóż mi przetrwać” i została stworzona dla dzieci, które chcą mądrze wspierać przyrodę.

Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy nie tylko o samych fokach, ale i o niebezpieczeństwach czyhających na nie ze strony innych drapieżników, a także ludzi. Jak pomóc dzikim zwierzętom? Jak odpowiednio zachowywać się na łonie natury, podczas wypoczynku?

Na te pytania poznaliśmy odpowiedzi na naszych zajęciach, a żeby o nich nie zapomnieć wykonaliśmy piękne foki zakładki, które będą nam przypominać podczas czytania książek o Mironie i jego foczej rodzinie. Małe, duże, szare, białe i puchate takie szarytki „wylądowały” na bibliotecznych stolikach, gdzie dzieci mogły poćwiczyć spostrzegawczość i ułożyć puzzle z fokami „modelkami”.

Na zajęciach nie zabrakło rozmów o książkach, o tym jaką drogę pokonują zanim trafią do rąk czytelników, jak o nie dbać i oczywiście jak zapisać się do Biblioteki. Dzieci zwiedziły również naszą placówkę a na zakończenie samodzielnie mogły wypożyczyć książki do przedszkola.