poniedziałek, 25 września 2023 r.
Pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Czytelnika ( 19.09.2023r.) już za nami. Tym razem dyskusja odbyła się po hasłem: Przyjaźń i jej rola w życiu człowieka. Rozważania nie tylko nad literaturą.
Przyjaźń to jedno z najszlachetniejszych ludzkich uczuć i relacji. Przez wieki wielu filozofów wątpiło często w idee pojęć dobra i zła, miłości, patriotyzmu, ale nikt nie dokonał ataku na przyjaźń. Do dziś mamy wrażenie, że ma ona umiejętność „ przenosić” góry, zupełnie tak samo, jak idea wiary. Motyw przyjaźni od dawna jest obecny w literaturze i sztuce szeroko rozumianej. Nie brakuje publikacji filozoficznych, poradników psychologicznych oraz literatury faktu, zajmujących się pojęciem przyjaźni.
Klubowicze na początku dyskusji zastanawiali się nad istotą przyjaźni, starali się odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań: Czym jest w rzeczywistości uczucie przyjaźni? Jakie cechy charakteryzują prawdziwego przyjaciela? Czy możliwa jest przyjaźń między kobietą a mężczyzną? Po czym zorientujemy się, że tkwimy w tzw. toksycznej przyjaźni? Na jakich wartościach muszą być oparte prawdziwe relacje przyjacielskie? Czy warto zawierać przyjaźnie za pomocą portali społecznościowych? Czy istnieje przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem?
Jakie oblicza przyjaźni prezentuje nam literatura? Klubowicze przeczytane przez siebie książki dotyczące przyjaźni, podzielili na kilka grup w zależności od tematyki. Ze wzruszeniem wspominali książki ukazujące przyjaźń dzieci: „ Dzieci z Bullerbyn, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „ Ten obcy.” Podkreślili, że książki dla dzieci i młodzieży uczyły właściwych postaw życiowych i najważniejszych wartości. Duże wrażenie zrobiły na naszych Czytelnikach książki poświęcone przyjaźni ludzkiej w czasach wojen, obozów, łagrów. Tu przyjaźń staje się jednym z niewielu przejawów normalnego życia, gdzie ważne są ideały i wartości. Więzi przyjaźni w nieludzkich czasach i warunkach są prawdziwym wyzwaniem i ogromnym ryzykiem. Postawy ludzi charakteryzują się heroiczną odwagą, odpowiedzialnością za drugiego człowieka, dojrzałością życiową.Klubowicze rozmawiali o bohaterach takich powieści, jak: „Kamienie na szaniec”, „ Chłopiec
w pasiastej piżamie”, „ Inny Świat”, „Położna z Auschwitz”.
Nasi wielbiciele czytania zwrócili uwagę na książki dotyczące przyjaźni człowieka ze zwierzętami. Ten rodzaj relacji obfituje w niezwykle emocjonalną, silną więź i przywiązanie do ukochanego psa, kota, konia, ptaka a nawet do niedźwiedzia oraz do całej przyrody, natury. Wśród Klubowiczów ogromnym zainteresowaniem cieszyły się książki: „ Zew krwi” Jacka Londona, „ Nakarmić wilki” Marii Nurowskiej, czy „Zaklinacz koni” Nicholasa Evansa.
Panie, które lubią czytać powieści obyczajowe, tzw. literaturę kobiecą, zwróciły uwagę na temat kobiecej oraz męskiej przyjaźni ukazanej w beletrystyce. Często widzimy w nich
relacje o skomplikowanych uczuciach, o przyjaźni, miłości, zaufaniu. Na zakończenie spotkania jeden z Klubowiczów przeczytał nam fraszki o przyjaźni własnego autorstwa. Książek mówiących o różnych odcieniach przyjaźni, jest bardzo wiele. Jest to bardzo popularny wątek. Czytanie o tym uczuciu jest niesamowicie wciągające i wzbudza w nas wiele emocji.
Przyjaźń jest czasami silniejsza od więzów rodzinnych. Rodziny się nie wybiera. W przyjaźni mamy możliwość dokonywać wyboru. Sami decydujemy, kto dla nas jest przyjacielem, kogo szanujemy, cenimy, z kim podzielimy się poczuciem wolności, bezpieczeństwa oraz wspólnymi poglądami, pasjami.
Jeśli Państwo nie wiecie, na którą książkę o przyjaźni się zdecydować, to skorzystajcie z podpowiedzi naszych Klubowiczów:
- John Boyne, Chłopiec w pasiastej piżamie
- Elena Ferrante , Genialna przyjaciółka
- Maria Stauber , Musisz tam wrócić. Historia przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki
- Maria Nurowska , Nakarmić wilki
- Nicholas Evans , Zaklinacz koni
- Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat
- Magdalena Knedler, Położna z Auschwitz, Moje przyjaciółki z Ravensbruck
- Erich Maria Remarque, Trzej Towarzysze
- Paulo Coelho, Walkirie
- Maria Rodziewiczówna, Dewajtis
- Harper Lee, Zabić drozda
- Hellen McGrath, Trudne osobowości
tekst : Marta Piotrowska