• Aktualność
  •  
  •  

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

27 października, przy okazji 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach odwiedziła Justyna Bednarek – dziennikarka, romanistka i redaktorka. W roku 2015 zadebiutowała książką „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która szybko zdobyła uznanie wśród młodych czytelników, stając jedną z ulubieńszych lektur szkolnych. Skarpetki, tak jak inne książki autorki, zdobyły wiele nagród i nominacji.

Podczas spotkania pisarka podzieliła się z obecnymi wieloma ciekawymi historiami ze swojego życia, m.in. o tym jak jej marzenie o pisaniu książek się zrealizowało, oraz jaką rolę w całej tej historii odegrał jej tata, na którego wsparcie zawsze mogła liczyć. Pomimo przeciwności losu, nigdy się nie poddała i wytrwale dążyła do celu, do czego również zachęcała dzieci. 

Kiedy zaczynasz wątpić, że już nic dobrego nie może Cię spotkać i tracisz wiarę w siebie,  los może się odmienić. I tak też było w przypadku naszego Gościa. Niepozorna skarpetka znaleziona podczas spaceru staje się inspiracją i początkiem przygody z literaturą dziecięcą, która trwa aż do dnia dzisiejszego, wzbogacając się o kolejne tytuły. Pomimo wielu wątków, wielu tytułów i wielu bohaterów, dzieci wykazały się dużą ich znajomością. W każdej przywołanej przez pisarkę historii potrafili odnaleźć „magiczne ziarenko prawdy”, oraz chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat ulubionych opowieści autorki. Justyna Bednarek odniosła się również do innych swoich publikacji tj. „Babcocha”, „Smoopsy”, „Pięć sprytnych kun”, czy przezabawnej serii z kurami w roli głównej. Padały pytania ze strony dzieci oraz ciekawe spostrzeżenia, a sama  autorka również chciała się dowiedzieć, jakie postacie i opowiedziane w jej książkach historie skradły serca młodych czytelników. Wszystkiemu przysłuchiwały się „maskotki” – skarpetki, nieodłączni towarzysze pisarki.

Szybko się okazało, że miłośnikami twórczości Justyny Bednarek, są nie tylko najmłodsi, ale również dorośli, którzy chętnie zaczytują się z dziećmi w zabawnych perypetiach skarpetek, kur, kun czy smoków. Zachwyca i bawi nie tylko tekst, ale również wyjątkowe ilustracje Daniela de Latoura, czy Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.

Wydarzenie miało charakter otwarty, zaadresowane było dla dzieci 6-10 lat, którzy bardzo licznie uczestniczyli w nim wraz ze swoimi opiekunami. Podczas spotkania można było zakupić książki pisarki, a jakie było zainteresowanie nimi może świadczyć fakt, że do autorki ustawiła się długa kolejka oczekujących po autograf, a samo podpisywanie trwało półtorej godziny.

Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom Biblioteki, którzy również zaangażowali się w organizację tego wydarzenia i  dbali o to, aby nikomu niczego nie zabrakło.

Mamy nadzieję, że to wyjątkowe spotkanie pozostanie na długo w pamięci tych którzy na nie przybyli, oraz będzie miłym wspomnieniem dla samej Justyny Bednarek, którą mieliśmy przyjemność gościć w naszej Bibliotece.