• Aktualność
  •  
  •  

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

W Niepołomicach, Podłężu i Woli Batorskiej

27 oraz 28 kwietnia 2023 r. gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach, oraz jej dwóch Filiach – Podłężu i Woli Batorskiej jedną z najbardziej lubianych autorek książek dla dzieci i młodzieży, laureatkę wielu nagród  – Renatę Piątkowską. Pisarka ma już w swoim dorobku literackim ponad 50 książek. Za całokształt swojej twórczości pani Renata otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2016 roku dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Pisarce towarzyszyła Malwina Kożurno - zawodowa lektorka książek. 

W spotkaniach w Bibliotece w Niepołomicach wzięli udział uczniowie klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Niepołomicach oraz klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusz Kościuszki w Niepołomicach. Do filii bibliotecznych w Podłężu przybyli uczniowie klas VI oraz VIII ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu, natomiast do Woli Batorskiej klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej. 

Na młodszych gości czekały ciekawe opowieści, zagadki i gry słowne związane z mniej i bardziej znanymi zwyczajami, przesądami oraz przysłowiami. Jak się okazuje, nawet te najpopularniejsze kryją w sobie jeszcze wiele nieznanych historii, które jeszcze niekiedy możemy usłyszeć od swoich babć i dziadków. Dzieci z zainteresowaniem wraz z autorką na nowo odkrywały znaczenie świąt i zwyczajów, rozszyfrowywały znajomo brzmiące nazwy jak Prima aprilis czy Śmigus Dyngus. Opowieści o czarnym kocie czy rozbitym lustrze stały się  bardziej ciekawostkami wzbudzającymi jedynie uśmiech na twarzach dzieci, bo każde z nich wie, że można je tylko „między bajki włożyć”. Jeśli chcecie wiedzieć co kryje się za wieloma zwyczajami, jak powstały różne przesądy i jakim przysłowiem możecie zaskoczyć niejedną osobę,  koniecznie sięgnijcie po książki Pani Renaty: Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści, Szczęście śpi na lewym boku, Z przysłowiami za pan brat oraz Mądra głowa zna przysłowia. 

Młodzież z klas VIII miała okazje poznać dwie wyjątkowe postacie, których losy Renata Piątkowska przybliżyła w swoich książkach Która to Malala? oraz Wszystkie moje mamy. Zwrócenie uwagi na wyjątkowe osobowości, pielęgnowanie pamięci o nich, to jeden z priorytetów pisarki, która nie boi się podejmować w swojej twórczości także tematów ważnych i trudnych, bo z nich właśnie płynie najcenniejsza nauka. 
Opowieść o Malali, pakistańskiej dziewczynce, która już jako nastolatka została uhonorowana licznymi nagrodami za swoje zasługi na rzecz walki o prawa dzieci, a zwłaszcza o prawa dziewcząt do edukacji, wolności oraz prawo do samodecydowania o sobie, wzbudziły ogromne zainteresowanie i podziw wśród uczniów. Najmłodsza w historii laureatka nagrody Nobla (2014) – Malala Yousafzai z pewnością stała się postacią bliższą i bardziej znaną młodym ludziom. Warto mieć w pamięci znamienite słowa, które wypowiedziała na forum ONZ:  Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat. 

Uczniowie starszych klas na spotkaniach w Podłężu oraz Woli Batorskiej mieli okazję poznać Irenę Sendler – kobietę absolutnie niezwykłą, Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, uhonorowaną Orderem Orła Białego, Orderem Uśmiechu oraz wieloma innymi odznaczeniami. O tej skromnej bohaterce, osobie nietuzinkowej, która ryzykując własne życie uratowała z warszawskiego getta 2500 dzieci, w bardzo obrazowy i pełen wzruszenia sposób opowiedziała autorka książki Wszystkie moje mamy. Historia przedstawiona na kartach tej książki przybliża młodemu czytelnikowi realia i grozę wojennych dni, strach, głód i ogrom przemocy, której w tym przypadku doświadczali zamknięci w getcie Żydzi. Oczami małego chłopca Szymka, widzimy przerażający i okrutny świat wojny, nieszczęścia, które powodują jeszcze większe cierpienie i rozpacz. Ale jest też promyk nadziei, pomocna dłoń ludzi wrażliwych na cudzą krzywdę. Wśród tysiąca istnień ocalonych przez Panią Irenę znalazł się również mały Szymek. Opowieść  naszego gościa zrobiła niesamowite wrażenie na młodzieży. To wspaniała lekcja historii i jednocześnie wielkiej empatii, poświęcenia, wrażliwości i niezmiernej dobroci dla drugiego człowieka. Bowiem jak twierdziła sama Irena Sendler – okazywanie dobroci i pomaganie innym jest najwspanialszym darem, jaki człowiek może dać i otrzymać.    

Dziękujemy dzieciom i młodzieży za liczne przybycie oraz Renacie Piątkowskiej i Malwinie Kożurno za inspirujące spotkanie, które było okazją zarówno do radosnych rozmów jak i tych poruszających ponadczasowe wartości. 

Serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli  Batorskiej za udostępnienie remizy strażackiej na spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.

Anna Urbanek
Justyna Żak