• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Styczniowe spotkanie Klubu Czytelnika

Pierwsze w tym roku spotkanie KLUBU CZYTELNIKA odbyło się 16 stycznia 2023 r. Tym razem naszym literackie rozważania dotyczyły tematu: · „Literatura muzycznie nastrojona. Rozmowy o pisarzach i kompozytorach.”

Muzyka jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, który towarzyszy nam od wieków. Jest ona odzwierciedleniem twórczego działania człowieka, uznaje się ją za artystyczny dorobek naszej cywilizacji. Muzyka pozwala wyrażać nam własne emocje. Daje również możliwość artystycznego i metaforycznego odniesienia się do różnych zagadnień. Co ciekawe: muzyka będąc jedną z gałęzi sztuki, pojawia się w innych sztukach. Znajdziemy ją w literaturze, malarstwie, teatrze, kinie.

Klubowiczki rozważały następujące zagadnienia:  Jakie jest znaczenie muzyki w biografii pisarza? Jak pisarze opisują muzykę i w jaki sposób jest ona obecna w utworach literackich? Jak wiedza i wrażliwość artysty oddziałują na postrzeganie rzeczywistości literackiej i nieliterackiej? Czy możliwe jest przekraczanie granic poszczególnych sztuk? Czym jest pojęcie „ korespondencji
sztuk” oraz termin ”syntezy sztuk”?

Czytelniczki podczas literackiej podróży odnalazły motyw muzyki m. im. w Mitologii oraz w Biblii, w twórczości Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Kuncewiczowej. Topos muzyki jest popularny w literaturze pięknej i daje on twórcom szanse na różnorodne użycie. Nasza dyskusja dotyczyła również zagadnień związanych z historią muzyki i ciekawostek z nią związanych. Zgodnie z przekazem biblijnym, twórcą muzyki był Jubal. W Księdze Rodzaju określany jest, jako przodek tych, którzy grają na flecie lub lirze. Wg Mitologii Rzymskiej za twórcę muzyki uważa się Merkurego, który ponoć, jako pierwszy zrobił lirę ze skorupy żółwia. „Odkryłyśmy” też, że muzykę zaczęto zapisywać na tzw. glinianych tabliczkach już 5 000 tysięcy lat przed naszą erą. Ozzy Osbourne, legenda i weteran sceny muzycznej na początku kariery chodził boso. Dziś sprzęt na jego koncerty dowozi  9 tirów!

Panie rozmawiały także na temat literatury biograficznej ludzi związanych z muzyką. Podkreśliły, że są takie książki, które trzeba koniecznie przeczytać! Są to wspomnienia gwiazd piosenki, opery, baletu, tańca, które nie tylko zaciekawią nas historią z życia, ale potrafią być inspiracją do działania dla każdego z nas!  Nie zabrakło również rozmów o muzyce filmowej  i jej twórcach. Dziś już wiemy, że muzyka jest spoiwem łączącym słowo, ruch, obraz oraz przestrzeń i wszelkie emocje. Muzyka filmowa tworzy z widzem niezwykłą więź. Po premierze filmu, wydawane  są całe albumy zawierające ścieżkę muzyczną. Są one tak genialne, że zapadają na trwałe w naszej pamięci… Na zakończenie spotkania Klubowiczki dyskutowały o pozytywnym wpływie muzyki  na ciało i umysł człowieka. Naukowcy odkryli, że muzyka poprawia nastrój, leczy stany depresyjne, choroby serca. Lekarze chętnie opowiadają się za muzykoterapią, jako jednym ze sposobów leczenia wielu schorzeń. Wiemy też, że słuchanie muzyki poprawia pamięć, koncentrację oraz nasz system immunologiczny. Jednym słowem, jak śpiewał Kabaret Starszych Panów: „ Piosenka jest dobra na wszystko….”

  
Proponujemy do przeczytania książki:
1. Kamil Bałuk Wodecki. Tak mi wyszło
2. Michael Steen Wielcy kompozytorzy i ich czasy
3. Alina Biała Literatura i taniec
4. Mariola Pryzwan Anna German o sobie
5. Beata Biały Słońca bez końca. Biografia Kory
6. Maria Wilczek-Krupa Kilar.Geniusz o dwóch twarzach
7. Danuta Grechuta Marek
8. Anne Edwards Maria Callas. Primadonna stulecia
9. Beata Kozidrak Beata. Gorąca krew
10. Lucjan Kydryński Przewodnik operetkowy

                                                                                                                Tekst : Marta Piotrowska