Teatr cieni

Drugi tydzień Ferii w Bibliotece

Poniedziałek to dzień, który postanowiliśmy przeznaczyć na zabawę w teatr, tym razem Teatr cieni, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Niezbędna jest to tego scena, dlatego na zajęciach wszystkie dzieci podjęły się zadania zbudowania własnych teatrzyków, ozdobionych w kurtyny i maski. Jak w prawdziwym teatrze nie mogło zabraknąć również blasku, u nas w tej roli wystąpił brokat. Kiedy mieliśmy już najważniejsze elementy teatralne, czyli: scenę i widownię, a także chętnych aktorów to pozostało już tylko wystawić przedstawienie. Posłużyła nam do tego książka pt.: „Grufallo”, która bardzo spodobała się dzieciom, ponieważ była to zabawna historia o odważnej myszce, która pomimo swojego maleńkiego rozmiaru potrafiła sprytem pokonać silniejsze i większe od siebie drapieżne zwierzęta, a nawet przerażającego Gruffalo, tak naprawdę niezbyt pewnego siebie potwora o strachliwym serduszku.

Nasz biblioteczny teatrzyk świetnie się sprawdził w zabawie, dzieci odgrywały różne scenki, na chwilę stały się prawdziwymi aktorkami i aktorami. Bawiliśmy się w pokazywanie uczuć, ćwiczyliśmy miny, ale najbardziej spodobała się im projekcja cieni z postaciami Gruffalo i myszką w rolach głównych. Nawet jeśli na początku TEATR wydawał się im poważny i trudny to okazało się, że jest to bardzo ciekawy temat do zabawy, a zabawa to przecież najlepsza forma edukacji. Szkoda, że były to ostatnie zajęcia teatralne w czasie ferii, jednak mamy nadzieję, że kolejne dni sprawią dzieciom także dużo radości.

Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„Grufallo” – J. Donaldson, A.Scheffler
„W Czarnaj Hańczy” – Z. Tobolski, M.Taraszkiewicz