• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Wakacje w Bibliotece

„W bajkowym świecie” - 10-14 lipca 2023

Pierwszy tydzień wakacji w bibliotece już za nami. Razem z dziećmi w wieku 5-9 lat podróżowaliśmy po bajkowym świecie w poszukiwaniu ciekawych postaci.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Nibylandię i za sprawą zaczarowanego pyłku w naszej bibliotece pojawiło się mnóstwo małych elfów- Dzwoneczków i Piotrusiów Panów „unoszących się na magicznych skrzydłach”, którym nie straszni byli piraci, Kapitan Hook czy podążający za nim „tykający” krokodyl.

Kolejnego dnia poznaliśmy historię Syrenki Merrin , która spędziła cały dzień wśród ludzi poznając ich świat i który musiała opuścić przed zachodem księżyca. Czy jej udało?  O to trzeba by zapytać dzieci, które wykonały piękne portrety  Merrin zatytułowane: „W blasku księżyca”.

W środę udaliśmy się do „zaczarowanego świata makro” i z bliska, bardzo bliska obserwowaliśmy wspaniały świat owadów biorąc na warsztat piękną ważkę. Trudno dorównać tej owadziej damie w szybkości, ale skoro praważka pojawiła się już na świecie ponad 300 milionów lat temu, to miała dużo czasu, aby stać się dzięki swojej doskonałości owadzim pierwowzorem helikopterów. I takie właśnie super ważki wykonaliśmy na półmetku pierwszego, wakacyjnego tygodnia.

W kolejnych dniach, także sięgnęliśmy po historie o zwierzętach. Jak wskazują tytuły: „Gęś i złote jajko” Ezopa i „Złota gęś” Braci Grimm to właśnie gąska stała się bohaterką naszego czwartkowego spotkania, w dodatku nie taka zwyczajna bo znosząca złote jajka. Wśród gęgania, zabawy piórami, skrzydłami, płetwami i dziobami powstały całe stada gęsi, wykonane przez dzieci przy naszej niewielkiej pomocy.

Ostatni dzień pierwszego tygodnia wakacji w bibliotece okazał się niezwykle egzotyczną podróżą. Odwiedziliśmy rajską wyspę, gdzie mały gekon o wielkiej osobowości marzył o karierze i wystawił na próbę wytrzymałość wszystkich jej mieszkańców. Nietuzinkowy gad w drodze do sławy napotkał wiele nieoczekiwanych przeszkód, ale pokonał trudności i otrzymał ważną lekcję. Dzieci jako pracę wykonały zabawnego „Złociutkiego” i umieściły go na prawdziwym afiszu, jak na gwiazdę przystało, wśród tropikalnych kwiatów i brokatu. Tą zabawną i mądrą opowieścią o „dawaniu innym tego, co w nas najlepsze, i o tym co powraca do nas jak… echo” zakończyliśmy pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach.

Wszystkim dzieciom, które w nich uczestniczyły bardzo dziękujemy za obecność i świetną zabawę.

Literatura wykorzystana w trakcie zajęć:

  • „Piotruś Pan”-W. Disney
  • „Syreni księżyc” – B.M. Smith
  • „Atlas Syren” - A. Claybourne
  • „Owadziarium, czyli geniusz owadów” – K. Pabis
  • „Baśnie braci Grimm” – W.K. Grimm i J.L.K. Grimm
  • „Gęś i złote jajko” - Ezop
  • „Gekon, który odkrył echo”- R. Bright, J.Field