• Aktualność Relacje
  •  
  •  

„Wakacje w Bibliotece”

drugi tydzień wakacyjnych zajęć

21 lipca zakończyliśmy trwające dwa tygodnie zajęcia wakacyjne w Bibliotece. Było nam bardzo miło zaprosić dzieci do poznawania kolejnych niezwykłych postaci literackich, obserwacji świata makro, zgłębiania tajników nocy, czy kultury i zwyczajów Polinezyjczyków.

Tak jak w pierwszym tygodniu zaczęliśmy od „magicznych skrzydeł”, tym razem zwiedzaliśmy Olimp na grzbiecie pięknego Pegaza, poznając historię jego powstania i losy innych bohaterów mitologii greckiej, która jak się okazało bardzo fascynuje dzieci. Z ciekawością pytali o nazwy i przygody mitycznych stworzeń, które mogli zobaczyć w „Atlasie mitologii świata”. Następnie każde z nich wykonało piękne prace przedstawiające unoszącego się w chmurach skrzydlatego konia. 

Kolejnego dnia postanowiliśmy zgłębić tajniki nocy. Dowiedzieliśmy się kto pracuje, kiedy śpimy i jak praca tych wszystkich ludzi jest potrzebna i ważna. Poznaliśmy także zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia i posłuchaliśmy odgłosów, które „wydają nocne marki”. Stworzyliśmy własne okna, przez które można było zobaczyć rozświetlone miasta i nocne niebo, używając przy tym mnóstwa cekinów i plasteliny.

W środę pojawiły się na zajęciach rozbrykane pszczółki, małe-wielkie bohaterki świata makro, które nie tylko wyszły spod rączek dzieci, ale także otrzymały od nich specjalne ule. Dzieci wykonałyby pewnie całą pasiekę gdybyśmy mieli więcej czasu, jednak poświęciliśmy go na poznanie życia i zwyczajów tych pracowitych i bardzo ważnych dla człowieka owadów.

Podążając tropem malutkich postaci, wśród baśni i bajek odnajdujemy kolejną bohaterkę naszych wakacyjnych spotkań. „Calineczka” bo o niej mowa, zagościła na naszych zajęciach i „skradła” serca dzieci swoją historią. Dlatego jako pracę plastyczną wykonaliśmy tą malutką dziewczynkę ukrytą w płatkach lilii wodnej. 

Ostatni dzień był niezwykle kolorowy i roztańczony. Wspólnie z obiema grupami dzieci, poznaliśmy historię, kulturę i zwyczaje mieszkańców wysp hawajskich. Wykonaliśmy z kwiatów piękne, tradycyjne LEI i uczyliśmy się podstawowych kroków do tańca HULA, który wykonaliśmy wspólnie na zakończenie wakacji w Bibliotece.

Były to bardzo twórcze dwa tygodnie, pełne bajkowych postaci ale i ciekawostek o otaczającym nas świecie. Nie zabrakło zabawy z Chustą Klanza, slalomów wśród „pływających” po naszym bibliotecznym dywanie lilii wodnych i wielu ciekawych rozmów z dziećmi, które nieustannie zachwycają nas swoją ciekawością świata, indywidualizmem i oryginalnością  w wykonywaniu prac plastycznych za co im bardzo dziękujemy.   

Literatura wykorzystana podczas zajęć:
„Mity i legendy” – R. Ranall
„Atlas mitologii świata” – praca zbiorowa
„ Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” – M. Utnik-Strugała, M. Piątkowska
„Gdy zapadnie noc: kto pracuje, kiedy śpimy” – P. Faber
„Pszczoły” – P. Socha
 „Calineczka” – H. CH. Andersen
„Vaiana – Skarb Oceanu” – W. Disney