• Aktualność
  •  
  •  

XX-ta WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK

6 sierpnia 2023 r. odbyła się XX-ta WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach. 

Wymiana jest już od dziesięciu lat nieodłączną częścią literackich i kulturalnych wydarzeń w  Niepołomicach. Akcja zgromadziła tłumy miłośników książek, ludzi, dla których czytanie i „literackie polowania” są wielką pasją. Każdy, kto czyta, wie, że książki żyją, kiedy są czytane, kiedy krążą z rąk do rąk, zabierając odbiorcę w swoją wyjątkową podróż. Wymianie pozycji książkowych towarzyszyła dyskusja o publikacjach, a spotkanie tylu czytelników, stało się okazją do podzielenia się własnymi, indywidualnymi spostrzeżeniami o magicznym świecie, który tworzy literatura. 

Kryminały, sensacje, romanse, reportaże, biografie, albumy, książki obcojęzyczne, słowniki i literatura dla dzieci – takie książki można było znaleźć podczas naszej imprezy. Nowych właścicieli znalazły 3093 książki!

Wśród literatury dla młodszych czytelników największym zainteresowaniem cieszyły się książki dla  młodzieży, które po pojawieniu się na stołach błyskawicznie znikały. Oczywiście nie zabrakło chętnych na ulubione serie dziecięce takie jak: Kicia Kocia, Psi Patrol, Disney czy opowiadania o zwierzętach. Bardzo nas cieszy, że aż 1092 książki dla dzieci i młodzieży powędrowało do nowych domów, gdzie będą umilać czas naszym czytelnikom.

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się stoisko z książkami wydanymi do 2009 roku. Nastąpił powrót czytelników do literatury klasycznej, wśród poszukiwanych autorów byli: Gombrowicz, Żeromski, Mickiewicz, Krasicki, Dąbrowska, Mrożek i wielu innych klasyków. W tegorocznej edycji udało się wymienić 633 pozycje literackie.

Wymianie książek towarzyszyły liczne atrakcje dla najmłodszych. Dzieci do zabawy zapraszał Koziołek Matołek, a dzięki animatorom nasza biblioteka zamieniła się w warsztat sztuki. Brokatowe tatuaże, gigantyczne bańki mydlane, kolorowe zwierzątka z balonów, dekorowanie płóciennych toreb, konstrukcje z klocków to tylko niektóre z zabaw, w których dzieci aktywnie brały udział podczas gdy ich rodzice i starsze rodzeństwo oddawało się wymianie książek dając im kolejne życie.