• Aktualność
  •  
  •  

Zwierzęta na warsztacie

Zwierzęta na warsztacie

Czy każdy może zostać dobrym rysownikiem? Czy trzeba mieć wrodzony talent i artystyczny zmysł, aby tworzyć piękne grafiki, rysunki czy obrazy? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy sobie dzisiaj wspólnie odpowiedzieć. Nasz warsztat tym razem był bardzo prosty: perfekcyjnie zaostrzone ołówki, gumki do mazania, temperówki i stos czystego, białego papieru. Bo tak naprawdę, żeby rysować, na początek nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. Najważniejsze będą dobre chęci, wytrwałość i cierpliwość, bo jak się przekonamy, na efekty trzeba czasem troszkę poczekać i zapracować.  Może się okazać, że ćwicząc nasze dłonie w kreśleniu wymarzonych kształtów, będziemy również ćwiczyli rzuty papierowymi kulkami do kosza na śmieci. Nic to jednak, bo prawdziwych pasjonatów rysunku i sztuk wszelakich i to nie powstrzyma w osiągnieciu celu! Jeśli odkryjemy w rysowaniu część naszej pasji, możemy pójść krok dalej. A co to oznacza? Zapewne troszkę więcej naszego marudzenia w sklepie, ponieważ dzieci dowiedziały się na zajęciach m.in., że ołówek  ołówkowi nierówny. Twardy z gamy H, pospolity HB,  miękki z grupy B, a może skusić się na węgiel? Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego papieru: drobno, średnio czy gruboziarnisty, a może całkiem gładziutki? Do tego przyda się mały szkicownik, który zawsze można ze sobą zabrać, oraz odrobina uwagi, aby dostrzec, że wszystko co nas otacza może być ciekawym obiektem do narysowania i ciekawą inspiracją do stworzenia własnego, „małego” dzieła sztuki. 

To co najbardziej lubią rysować dzieci to przede wszystkim zwierzęta, więc kartki na stół i ołówki w dłonie, bo przed nami mnóstwo ćwiczeń! Na zajęciach uczyliśmy się dostrzegać podstawowe kształty geometryczne, dzięki którym wykonanie rysunku okazuje się dużo prostsze. Kreśląc wstępny szkic mogliśmy przejść dalej, skupiając się na szczegółach, aby na sam koniec przejść do detali.

Dzieci dowiedziały się jak ważna jest umiejętność obserwacji. Rysując zwierzęta zwracaliśmy uwagę np. na ich sierść, krótka lub długą, mięciutką czy sztywną, prostą, falowaną czy kręconą. Przy pomocy odpowiednich ruchów ręki i zwykłych kresek próbowaliśmy wyczarować mięciutkie futerka czy szorstka sierść. Pomocne okazały się przykładowe rysunki pokazujące jak pracować krok po kroku. Psy, koty, żyrafy, ptaki czy słonie – nic nie było nam straszne! Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci świetnie poradziły sobie z dzisiejszym rysunkowym wyzwaniem.