poniedziałek, 25 listopada 2024 r.
Listopadowe spotkanie Klubu Czytelnika już za nami. Rozmowy toczyły się pod hasłem: Cierpienie w aspekcie tekstów literackich.
Jesień, listopad to m.in. czas zadumy, żałoby, wspomnień oraz refleksji nad nieuchronnym przemijaniem ludzkiego życia. To również moment, kiedy zastanawiamy się nad sensem wszechobecnego cierpienia. Jest ono nadal trwałym elementem naszego życia. Mimo rozwoju cywilizacyjnego, nie można się od niego uwolnić. Skutki cierpienia widzimy wszędzie. Liczne jego świadectwa przepełniają historię ludzkich dziejów oraz współczesne czasy. Obrazy różnych rodzajów cierpień obserwujemy w mediach, prasie i w literaturze.
Klubowiczki rozmawiały o książkach, które stanowią bogate świadectwa ludzkich tragedii i dramatów. Dla wielu bohaterów literackich cierpienie jest nieodłącznym składnikiem ich historii. Literatura prezentuje różne oblicza cierpienia: ból, strach, tęsknota, utrata bliskiej osoby, samotność, wyobcowanie.
Głód, bieda, wojny, klęski żywiołowe, katastrofy to również ogrom ludzkiego cierpienia. Czytelniczki próbowały odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań: Czym jest cierpienie? Czy uszlachetnia człowieka? Czy cierpienie psychiczne jest trudniejsze do zniesienia niż fizyczne?
Panie rozmawiały o wielu książkach, które nie tylko zawierają sceny, obrazy i opisy cierpienia, ale dają nam możliwość porady, jak obcować z bólem, krzywdą, chorobą onkologiczną, depresją, uzależnieniami oraz z przejawami przemocy. Warto sięgnąć po te publikacje, aby zwiększyć świadomość, że ze złem, cierpieniem można sobie poradzić, a nawet walczyć prawnie, czy też skorzystać z psychoterapii.
Na zakończenie panie przypomniały słowa Czesława Miłosza :
„ Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.”
Życzmy sobie, aby te słowa stały się pozytywną wyrocznią na dalsze życie, które pozwoli nam znaleźć nadzieję i siłę przetrwania w najtrudniejszych chwilach.
Literatura tematu m.in. :
1. Tomasz Bonek - Komando śmierci
2. Renata Dziurdzikowska - Możesz odejść, bo Cię kocham. O śmierci, pożegnaniu i życiu po stracie
3. Caty Glass - Skrzywdzona
4. Jacek Hołub - Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach
5.Joanna Jankiewicz - Depresja. Niewidzialny wróg
6. Agnieszka Jucewicz - Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików
7. Jan Kaczkowski - Szału nie ma, jest rak
8. Agnieszka Kozak - Uwięzieni w słowach rodziców
9. Joanna Kuciel-Frydryszak - Chłopki
10. Christina Lamb - Nasze ciała, ich pola bitwy. Co wojna robi kobietom
11. Jakub Maciejewski - Wojna: reportaż z Ukrainy
12. Agata Tuszyńska - Ćwiczenia z utraty pamięci
13. Mark Wollyn - Nie zaczęło się od Ciebie
14. Ewa Woydyłło - Żal po stracie. Lekcje akceptacji
Tekst Marta Piotrowska