• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Dwie Ojczyzny"

spotkanie z Elżbietą Dudkowską

28 lutego 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyło się niezwykłe spotkanie z Panią Elżbietą Dudkowską, imigrantką, która po 40-stu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wróciła do Polski. Osiedliła się w Staniątkach, sołectwie należącym do naszej gminy. Spotkanie stało się również okazją do promocji książki autorstwa Pani Elżbiety pt. „Dwie Ojczyzny.” Rozmowę podczas spotkania poprowadziła Joanna Lebiest, dyrektor niepołomickiej Książnicy. 

Pani Elżbieta Dudkowska urodziła się niedaleko Lwowa, w miejscowości Wysoki Zamek. Tam spędziła pierwsze 8 lat swojego dzieciństwa. Widmo II wojny światowej, głodu oraz biedy i represji przyczyniły się do podjęcia przez Rodziców Elżbiety szybkiej decyzji o opuszczeniu rodzinnych stron. Trzeba było wszystko zostawić i uciekać. Pani Elżbieta do dziś pamięta podróż do Polski. Podróż towarowym pociągiem w nieludzkich warunkach trwała miesiąc. Rodzina najpierw dotarła do Szczecina.

Następnym miejscem pobytu były Gliwice. Tam pomocy udzieliła krewna Pani Elżbiety. W 1954 r. Ojciec naszej bohaterki udał się do Krakowa, do Nowej Huty. Znalazł tam pracę i mieszkanie. Tam osiedliła się już cała rodzina. Pani Elżbieta ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach znalazła pracę, jako nauczyciel języka polskiego. Z wielką pasją poświęciła się pracy pedagogicznej. Już wtedy zaczęła myśleć o wyjeździe z Polski. Zaczęła  więc intensywnie uczyć się na kursach języka angielskiego.

Mając 43 lata, w 1981 r. udało się jej legalnie wyjechać z komunistycznej Polski do Stanów Zjednoczonych, do  Chicago. USA zawsze jawiło się Polakom, jako miejsce gdzie niebo jest bardziej niebieskie, a życie łatwiejsze. Niestety, przyjazd okazał się ostrym zderzeniem marzeń o „amerykańskim śnie” z brutalną rzeczywistością.  Dzięki znajomości angielskiego oraz posiadaniu wykształcenia, Pani Elżbiecie udało się znaleźć pracę i mieszkanie. Bardzo pomogła jej wtedy rodzina mieszkająca w Chicago. To był bardzo trudny okres Jej nowego życia. Nasza bohaterka cały czas podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe. Pozwoliło Jej to podjąć pracę nauczycielki w szkole dla dzieci polskich imigrantów. 

Marzeniem Pani Dudkowskiej było napisanie własnej książki. Postanowiła, więc ukończyć kurs twórczego pisania beletrystyki. W 2017 r. napisała powieść pt. „Dwie Ojczyzny.” Zawarła w niej opowieść o imigrantach, o polskiej rodzinie, która zamieszkała w Chicago, ale nigdy nie zrezygnowała z kontaktu z Polską, jej kulturą, historią, tradycją i językiem. Bohaterowie powieści asymilują się z amerykańskim społeczeństwem, ale nie zapominają  o polskim dziedzictwie. Autorka podkreśliła, że książka jest pochwałą uniwersalnych, ludzkich wartości takich, jak: patriotyzm, bezinteresowna pomoc  drugiemu, rodzina, miłość przyjaźń. Sama cieszy się zwykłą codziennością, zakupionym wiejskim domem i bliskością ukochanego Krakowa.

Pani Elżbieta ubrana w ludowy strój krakowski, urzekła zgromadzoną publiczność skromnością, spokojem , szczerym uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do świata. Na zakończenie spotkania Pani Elżbieta pozowała do wspólnych zdjęć, składała autografy oraz dedykacje na książkach. 

Tekst: Marta Piotrowska