"Ekspresja - bądź sobą"

wystawa Wiktorii Kestranek

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza we wrześniu i październiku na wystawę prac Wiktorii Kestranek zatytułowaną „EKSPRESJA – BĄDŹ SOBĄ”

To już czwarta wystawa Wiktorii w jej rodzinnym mieście. W ubiegłym roku jej prace były prezentowane w Bibliotece Publicznej (wystawa "Barwy ekspresji") oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej (wystawa "Sztuka koloru"). Pierwsza wystawa Wiktorii, zatytułowana "Sztuka detalu", miała miejsce w Laboratorium Aktywności Społecznej w 2018 roku, kiedy Wiktoria była jeszcze gimnazjalistką.

Wiktoria Kestranek studiuje malarstwo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej. Jest artystką o wielu zainteresowaniach – oprócz malarstwa fascynuje ją Muay Thai, psychologia, śpiewanie i tworzenie muzyki.

Świat rysunku zaczęła zgłębiać już we wczesnym dzieciństwie, a malowanie stało się jej pasją w liceum. Od tamtej pory maluje farbami akrylowymi i olejnymi, czasem nawet łącząc je w jednym dziele. Marzy o tworzeniu coraz większych formatów. Ekspresjonizm wybrała jako główną formę wyrazu, a jej obrazy są pełne intensywnych emocji i ekspresji. Umiejętność oddawania głębi uczuć na płótnie wciąga widza w fascynujący świat artystycznych wizji.

Podczas nauki w szkole średniej Wiktoria zdobyła wiele wyróżnień związanych z rysunkiem i malarstwem. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie, gdzie zdobyła tytuł zawodowy plastyka (specjalność: techniki graficzne, specjalizacja: projektowanie graficzne). Była laureatką Nagród Dyrektora Szkoły za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za pasję i oddanie w dziedzinie malarstwa. W uznaniu jej talentu przyznano jej dodatkowe zajęcia rozwijające dla uczniów zdolnych. Na zakończenie szkoły prace Wiktorii oraz innych wyróżnionych uczniów zostały zaprezentowane w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Wiktoria tak mówi o ekspresjonizmie i swojej pasji tworzenia: Kocham ekspresjonizm najbardziej, dlatego że czuję się w nim wolna. Pokazuję prawdziwe emocje, prawdziwą niedbałość, prawdziwe zmęczenie i cierpienie. Malarstwo jest dla mnie całym życiem i nigdy go nie porzucę. Wyraża to, czego nie da się wyrazić słowami. Głównym motywem moich obrazów są ludzie i zwierzęta w dialogu, ponieważ ciekawi mnie manipulowanie i przekształcanie ich ciał. Maluję istoty ulotne (nas, ludzi), które będą mogły przeżyć jako dzieło sztuki. W moim malarstwie nie ma miejsca na strach przed niedoskonałością, bo do niej celowo dążę. Idę ślepo niepewną ścieżką malarstwa, i będę szła, ponieważ nawet, gdy 'potknę się', nie porzucę tego, co kocham.

Zapraszamy serdecznie do niepołomickiej Biblioteki na niezwykłą wystawę prac Wiktorii Kestranek. Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy Biblioteki przez cały wrzesień i październik. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace młodej utalentowanej artystki, która przenosi nas w świat pełen intensywnych emocji i głębokiej ekspresji.

Opracowanie: Wiktoria Kestranek
Agnieszka Grab