• Aktualność
  •  
  •  

Historia kobiet w tekstach literatury.

Klub Czytelnika

Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet stał się dla naszego Klubu inspiracją do rozmów na temat historii kobiet. Historia kobiet to od dawna jedna z dyscyplin historii zajmująca się znaczeniem i rolami kobiet, jakie odgrywały na przestrzeni dziejów ludzkości oraz metodami naukowymi wykorzystywanymi do badania tych zagadnień.

Klubowicze przygotowując się do dyskusji, przeczytali wiele publikacji dotyczących dziejów kobiety. W oparciu o literaturę udało się odtworzyć dzieje kobiet od  czasów przedchrześcijańskich, aż po współczesność. Literatura pokazuje  nam, że historia kobiet to opowieść o sile, determinacji, zwycięstwach, klęskach i o zdobywaniu praw do godnego życia. Na dzieje kobiet składają się od wieków indywidualne historie życia różnych jednostek, tych wyjątkowych, ale i tych nieznanych, anonimowych kobiet – królowych, chłopek, szlachcianek oraz  świętych, handlarek, zakonnic, artystek, pisarek, konspiratorek, strażniczek domowego ogniska i wielu innych bohaterek życia codziennego. Czytelnicy zastanawiali się nad  różnymi zagadnieniami m.in. : Dlaczego nie znamy historii kobiet? Czemu w podręcznikach  do historii bardzo mało jest informacji o życiu prywatnym, społecznym  kobiet?  Do czego inspirują nas biografie kobiet wybitnych i zasłużonych dla ludzkości?

Klubowicze zwrócili szczególną uwagę na książki prezentujące biografie kobiet, które miały wpływ na losy swiata, na rozwój nauki, kultury, sztuki, sportu. Godne  szacunku i pamięci są kobiety, które miały odwagę, aby głosić swoje poglądy, mierzyć się z przeciwnościami losu, walczyć o prawa dzieci i kobiet, stanąć do czynnej walki z wrogami ojczyzny. Ważnym aspektem na przestrzeni dziejów kobiet są ich umiejętności w przełamywaniu  tabu, wyrażaniu siebie w sztuce, malarstwie, filmie, w spełnianiu marzeń o byciu silnymi i niezależnymi.  Polecamy Państwu, jako literaturę tematu, zestaw wartościowych i potrzebnych książek, które każdemu czytelnikowi otworzą oczy i umysł na zagadnienia dotyczące historii kobiet.

1. Lidia Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje Starożytnej Grecji i Rzymu
2. George R.R. Martin, Życie średniowiecznej kobiety 
3.Elzbieta Adamiak, Kobiety w Biblii 
4. Kamil Janicki, Damy Złotego Wieku
5. Iwona Kienzler, Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki
6. Jarosław Molenda, Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse
7. Alaine Polcz, Kobieta na froncie
8. Martyna Wojciechowska, Kobieta na Krańcu Świata
9. Joanna Kuciel-Frydryszczak, Chłopki, Służące do wszystkiego
10. Clarissa Pinkola Estes,  Biegnąca z wilkami
11. Marta Strzelecka, Ziemianki
12. Chang Jung, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin.
 

Tekst. Marta Piotrowska