wtorek, 26 listopada 2024 r.
20 listopada w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyło się kolejne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Gościem wydarzenia był Krzysztof Sojka, badacz i pasjonat historii, który opowiedział o swoim fascynującym odkryciu jakim jest trzewik pochwy miecza. Jego pochodzenie datowane jest na przełom X i XI wieku.
Podczas spotkania uczestnicy mogli zobaczyć i poznać niezwykłe znalezisko, odkryte w marcu 2023 r. w sercu Puszczy Niepołomickiej, w okolicach Poszyny. Eksponat, który został przekazany do Instytutu Archeologicznego w Igołomii, jest świadectwem bogatej historii regionu i dostarcza wielu informacji o wczesnośredniowiecznych czasach, kiedy tereny te były prawdopodobnie związane z początkami państwa polskiego. Pierwsza wzmianka o Puszczy Niepołomickiej pochodzi z 1242 r. Nazywano ją wtedy Las Kłaj. Przypuszcza się, że na naturalnych podniesieniach terenu ukształtowały się wydmy śródlądowe, wykorzystywane jako szlaki komunikacyjne przez Puszczę. Świadczą o tym liczne znaleziska mniej lub bardziej cenne.
Krzysztof Sojka opowiedział o znaczeniu trzewika – metalowego zakończenia pochwy miecza, które chroniło ostrze i ułatwiało jego dobywanie. Prelegent podkreślił, że ten niewielki element mógł należeć do wysokiej rangi wojownika lub bardzo ważnej osoby. Wyjątkowość odkrycia polega również na tym, że na świecie istnieją tylko trzy takie eksponaty (analogiczne do naszego znaleziska).
Obszerny artykuł o tym eksponacie autorstwa Andrzeja Janowskiego, Krzysztofa Sojki i Ewy Włodarczak, zatytułowany W środku niczego. Unikatowy trzewik pochwy miecza z Puszczy Niepołomickiej, został opublikowany w czasopiśmie Sprawozdania Archeologiczne nr 75/2 z 2023 r.
Dodatkową atrakcją była prezentacja innych ciekawych eksponatów odnalezionych przez Krzysztofa Sojkę w naszej Puszczy (m.in. grot strzały, monety, cegła palcówka itp.), które mogliśmy zobaczyć na slajdach oraz poznać ich historię. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, zadawali pytania dotyczące dalszych badań i potencjalnych nowych odkryć.
Serdecznie dziękujemy Krzysztofowi Sojce za ciekawe spotkanie, wszystkim obecnym za uczestnictwo w wydarzeniu, a Muzeum Niepołomickiemu za możliwość udostępnienia eksponatu na czas spotkania.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic – odkrywajmy wspólnie tajemnice przeszłości naszego regionu!
Ewa Korabik
Agnieszka Grab