• Aktualność Relacje
  •  
  •  

MANDALA Sabiny Dziedzic

wernisaż

13 czerwca w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyło się otwarcie wystawy MANDALA krakowskiej Artystki Sabiny Dziedzic. Wernisaż był okazją nie tylko do podziwiania stworzonych przez panią Sabinę mandali, ale również do poznania tej unikatowej sztuki i jej znaczenia. 

Mandala ma działać uspokajająco, relaksująco, energetyzująco, ale również ma wzmacniać cechy lub wybrane obszary naszego życia. Co więcej wycisza, jeśli tego potrzebujemy w danej chwili. Mandale mogą być umieszczone w domu, w biurze oraz w każdym innym miejscu, które chcemy upiększyć lub doenergetyzować. 

Sabina Dziedzic to twórczyni marki Mandala Art Sabina Dziedzic. Z wykształcenia jest inżynierem, arteterapeutą z uprawnieniami pedagogicznymi i instruktorem terapii ekspresyjnychSwoją pracę dyplomową pt. „Mandala jako działanie arteterapeutyczne" napisała pod kierunkiem prof. Wiesława Karolaka. Pani Sabina prowadzi autorskie warsztaty “Mandala - podróż w głąb siebie” oraz zajęcia arteterapeutyczne dla dzieci. Od lipca 2021 r. swoje prace eksponowała na ponad 30 wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych wraz z Podgórskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. K. Wojtyły w Krakowie, którego jest Wiceprezesem. Największy sukces, który ma na koncie to wystawa 30 mandali w przestrzeni Filharmonii Krakowskiej, która była prezentowana od maja do lipca 2023 r. 

Oprowadzając po wystawie nasz gość opowiadał o początkach swojej twórczości w 2016 r., o jej rozwoju i inspiracjach, dzięki którym każda tworzona przez nią mandala jest inna. Jej pasja narodziła się w momencie kiedy przeżywała poważny kryzys zdrowotny. Malowanie mandali stało się wówczas dla niej formą autoterapii. Zapoczątkowało to nowy etap i wyznaczyło nowy cel życiowy. Z  zawodu jest inżynierem i prawdopodobnie stąd wywodzi się jej zamiłowanie do kształtów geometrycznych, precyzji  i symetrii. Ponadto ma ormiańskie korzenie, więc miłość do ornamentów ma we krwi. Tworzenie mandali wskazało pani Sabinie nową drogę - przede wszystkim do pracy z drugim człowiekiem. Na przestrzeni ostatnich lat zrobiła kurs instruktora terapii ekspresyjnych, ukończyła studia z arteterapii i z przygotowania pedagogicznego oraz odbyła liczne kursy z dziedziny rozwoju osobistego. Oprócz mandali i arteterapii angażuje się w inne przedsięwzięcia artystyczne np. w teatralne przedstawienia.  

Wystawa w Bibliotece Publicznej jest wyjątkowa, bowiem prezentowane są na niej zarówno pierwsze mandale Sabiny Dziedzic (nigdzie dotąd nie wystawiane) jak i te najnowsze, powstałe w tym roku. Przybyli na wernisaż goście mogli podziwiać aż 90 prac Artystki.

Większość prac tworzonych jest na okrągłych podobraziach lub drewnianych deskach. Wypracowana przez panią Sabinę technika opiera się głównie na akrylach i łączy ze sobą różne materiały, w szczególności kamienie, kryształy czy wyroby ceramiczne. Jej mandale można znaleźć również na przedmiotach użytkowych takich jak stoliki, taborety, szkatułki czy podkładki pod kubki. 

Inspiracje czerpie z siebie oraz ze świata zewnętrznego. Jej celem jest dawanie ludziom piękna, proponowanie rozwiązań oraz odpowiedzi na indywidualne potrzeby. Stąd dużo mandali tworzy na zamówienie z własną intencją zamawiającego. Na swoim koncie ma mandale o średnicy od 10 do 140 cm! Każda z nich jest inna, nigdy nie maluje takich samych, nie tworzy kopii.

Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia. Zapraszamy do naszej Biblioteki.

Agnieszka Grab