• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel.

24 maja mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach Annę Czerwińską-Rydel - autorkę literatury dziecięco-młodzieżowej.

Pani Anna z wykształcenia muzyk i pedagog od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne i terapeutyczne. Jest autorką 200 słuchowisk, które stworzyła dla najmłodszych i prowadziła na antenie Radia Eska-Nord. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała w 2007 roku, pisząc „Tajemnice Matyldy”, za którą otrzymała I nagrodę w edycji książki pomorskiej – proza dla dzieci ”COSTERINA 2007”. Obecnie ma już w swoim dorobku 54 książki i jest laureatką m.in.: Książki Roku IBBY, Bologna Ragazzi Award, Świat Przyjazny Dziecku, a także nosi tytuł Damy Orderu Uśmiechu. Została także wyróżniona przez Rzecznika Praw Dziecka Medalem Infantis Dignitatis Defensori za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Pani Anna na co dzień mieszka w Gdańsku, jest miłośniczką braci mniejszych, bez których nie wyobraża sobie życia tak jak bez czytania, pisania czy ulubionej szarlotki. Jednego z podopiecznych autorki mogliśmy poznać na spotkaniu, ponieważ suczka Duszka towarzyszyła pisarce, czym sprawiła ogromną radość wszystkim dzieciom.

Na 3 spotkaniach, ponad 200 uczniów mogło posłuchać, jak autorka opowiada o swoich książkach. Szczególną uwagę poświęciła powieściom biograficznym, które napisała w taki sposób, aby młody czytelnik mógł spokojnie zanurzyć się w te historie, poznając życie bohaterów od dzieciństwa poprzez dorastanie aż po dorosłość. Dowiadując się jednocześnie, co ukształtowało ich charaktery i miało wpływ na ich życie, zanim stali się sławnymi pisarzami, naukowcami, muzykami, odkrywcami czy podróżnikami. Pani Anna w swoich książkach nie boi się podejmować tematów trudnych, ale jakże istotnych w przedstawieniu życiowych dróg swoich bohaterów. Z reakcji dzieci na opowieść o niełatwym dzieciństwie Stefana Banacha, genialnego matematyka, którego odkrycia stawiają wśród najlepszych matematyków świata, widać doskonale, że dobrze opowiedziana historia, nawet jeśli dotyczy czasów sprzed 100 lat, jest fascynująca dla młodych słuchaczy. Można śmiało stwierdzić, że fenomenem tych książek jest przedstawienie młodym czytelnikom, zasłużonych postaci nie tylko jako genialnych ludzi, ale też jako dzieci, którymi przecież wszyscy kiedyś byli.

Zaciekawieni uczniowie chętnie zadawali pytania zawodowe, ale i prywatne, a na zakończenie ustawiali się w długich kolejkach, niecierpliwie czekając na autografy autorki.
Dziękujemy Pani Annie za te miłe spotkania i za podjęcie się trudu uchronienia od zapomnienia zasłużonych dla historii, nauki, muzyki, literatury Polaków i opowiedzenie ich losów w tak piękny sposób.

Serdecznie polecamy wszystkim, małym i dużym czytelnikom serię książek „Nieprzeciętni”, która bawi, wzrusza i nie pozostawia obojętnym.