• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Spotkanie autorskie z Zofią Stanecką

15 i 16 października Biblioteka w Niepołomicach miała przyjemność gościć wyjątkową pisarkę literatury dziecięcej – Zofię Stanecką. Z autorką m.in. książek o Basi spotkało się w Izbie Regionalnej w Niepołomicach, oraz w naszych filiach w Staniątkach i Podłężu około 300 zerówkowiczów i pierwszoklasistów ze szkół naszej gminy. Wśród miłośników przygód Basi nie zabrakło również rodziców, którzy mieli okazje wziąć udział wraz ze swoimi pociechami  w popołudniowym spotkaniu 15 października w Niepołomicach.

Zofia Stanecka dała się nam poznać  jako osoba niezwykle sympatyczna, ciepła, pełna pozytywnej energii i dobrego humoru. Dzieci z radością przyjęły zaproszenie autorki w ciekawą podróż do jej własnego świata, w którym powstają ulubione historie o rezolutnej dziewczynce i jej rodzinie, o jamniku Draniu, potworze z Loch Ness i wielu innych bohaterach. Dowiedzieliśmy się, że samolot, hamak czy wanna to wprost wymarzone miejsca do snucia ciekawych opowieści. Zabawne rysunki, które pisarka wykonywała dla dzieci, pozwoliły im samym odkrywać wiele tajników sztuki pisarskiej. Samo pisanie książki według Zofii Staneckiej jest niczym gotowanie zupy - aby wyszła wyśmienita, nasza głowa nie może być „pustym garnkiem”. Dzieci doskonale wiedziały, że w tym „garnku” musi być całe mnóstwo składników jak obrazy, dźwięki, zapachy, a przede wszystkim uczucia i emocje, bo przecież każdą książkę pisze się nie tylko rozumem, ale przede wszystkim sercem. Cały smak takiej „zupie” nadaje odpowiednia przyprawa, którą jest wyobraźnia. Podsuwa ona pomysły, pozwala je ubrać w odpowiednie słowa, a przede wszystkim ma pewną magiczną właściwość – potrafi ożywić przedmioty.  To dzięki niej między okładkami książki można zmieścić całe światy, zaczarowane krainy, przeróżne stworzenia. Zwykłe kartki papieru, nieruchome litery mają więc w sobie masę życia i mogą pomieścić o wiele więcej niż nam się wydaje! 

Pisarka zachęciła dzieci do uruchomienia własnej wyobraźni, co okazało się świetną zabawą. Najmłodszym udało się stworzyć kilka nietuzinkowych postaci fantastycznych, które następnie stały się bohaterami zwariowanych historii.

Sama autorka przyznaje, że w pisaniu najpiękniejsza jest możliwość bycia kim tylko się zechce – smokiem, księżniczką, Basią a nawet miśkiem Zdziśkiem. Cząstka siebie włożona w opowiadania sprawia, że stają się nam one szczególnie bliskie i trafiają prosto w serce. Łatwo więc odgadnąć w czym tkwi sekret popularności książek Zofii Staneckiej. Dzieci i dorośli szczególnie pokochali perypetie Basi i jej rodziny. Bliskie są nam ich zmagania z codziennymi problemami, radości i smutki, dziecięcy świat emocji. Ile Zosi  jest w Basi albo Basi w Zosi? Możemy przypuszczać, że niemało, skoro z taką łatwością zarówno dzieci, jak i rodzice odnajdują się w świecie stworzonym przez pisarkę.

Warto również wspomnieć, że Pani Zofia jest autorką wielu książek dla do nauki czytania dla dzieci z serii „Czytam sobie”. Młodzi czytelnicy rozpoczynający naukę czytania przeniosą się w nich, do kraju Polan czy kopalni soli w Wieliczce. Spotkają w nich m.in. potwora z Loch Ness, trolla Alojzego, Robota Roberta i wiele innych postaci.
Zakończenie każdego spotkania było czasem na zakup ulubionych książek autorki, krótkie rozmowy, zdjęcia i oczywiście autografy. Życzymy Wam, aby wszystkie książki naszego Gościa były początkiem nowej przygody z literaturą, oraz okazją do wspólnego czytania.

Serdecznie dziękujemy Zofii Staneckiej za piękne i inspirujące spotkania, wypełnione ciekawymi historiami, zabawnymi rysunkami, a przede wszystkim radością dzieci płynąca z obcowania z piękną literaturą.

Anna Urbanek