• Aktualność
 •  
 •  

Styczniowy Klub Czytelnika

Pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 16 stycznia 2024 roku. Tematem były: Karczmy, kawiarnie, restauracje. O miejscach życia towarzyskiego w tekstach literatury.

Na hasło „ miejsca życia towarzyskiego” najczęściej w naszej wyobraźni pojawiają się obrazy restauracji, kawiarni, cukierni, klubów tanecznych. Przewijają się nam przed oczami również sceny uczt, biesiad, zabaw i wszelkiego rodzaju spotkań w dobrej atmosferze. Każdy z nas, jako istota społeczna ma skłonność do nawiązywania relacji, tworzenia nowych znajomości. Zawsze też szukamy odpowiedniego dla nas miejsca, aby spotkać się z ludźmi bezpośrednio, a nie tylko wirtualnie. To jest bardzo ważny aspekt naszego życia. Klubowicze rozmawiali na temat książek, w których znajdują się informacje dotyczące dziejów powstania karczmy, restauracji, kawiarni, cukierni, a nawet wiadomości związanych z historią lokali gastronomicznych, barów oraz stołówek.

Pierwszą część spotkania Czytelnicy poświęcili zagadnieniom historii polskiej karczmy oraz jej roli w literaturze pięknej. Posłużyła nam do tego ciekawa publikacja Andrzeja Chwalby pt. „ Cham i Pan.” Korzystaliśmy również z „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera. Karczmy stanowiły nieodłączny element polskiej kultury. Były one nie tylko miejscem zabawy, rozrywki, spotkań towarzyskich. Dawniej w karczmie urzędował samorząd wiejski. Odbywały się tu zjazdy lokalnych poborców podatków, sądy, dysputy na tematy polityczne i społeczne. Karczma pełniła też miejsce wymiany handlowej, sklepu. Bardzo ważna była wtedy rola karczmarza. Dla wiejskiej społeczności był on równocześnie kupcem, lichwiarzem oraz doradcą i lekarzem. Jego zadaniem było zadbać o dobre jedzenie, trunki, muzykę oraz o bezpieczeństwo. W karczmach normy moralne często zostawiano przed drzwiami. Duża ilość alkoholu była przyczyną awantur, kłótni, bójek, a nawet przestępstw kryminalnych. Klubowicze  zwrócili uwagę na stałą obecność motywu karczmy w folklorze, podaniach, legendach.

Opisy karczmy zachowały się w klasyce polskiej literatury. Karczmarz Jankiel gościł u siebie bohaterów „Pana Tadeusza”, mieszkańcy wsi Lipce ( „Chłopi”) oraz włościanie z majątku Serbinów („ Noce i dnie”) przeżywali w karczmie swoje radości i porażki życiowe. Salomeę Brynicką ( „Wierna rzeka „) z opresji ratuje karczmarka, Żydówka Ryfka. Wspaniałe opisy miasteczkowej karczmy na Kresach prezentuje nam Eliza Orzeszkowa w powieści pt. „Dziurdziowie.” To tylko znikoma część utworów z motywem karczmy.

Czytelnicy rozmawiali także o przedwojennych kawiarniach literackich, gdzie spotykali się artyści, pisarze, aktorzy, malarze oraz naukowcy. Przy filiżance aromatycznej kawy i nie tylko kawy, toczyły się rozmowy o kulturze, sztuce, nowinkach naukowych. Organizowano nawet wernisaże wystaw malarstwa. Czytano codzienną prasę. Bywanie w tych lokalach stało w pewnym momencie stylem życia ówczesnych elit. O rozwoju krakowskich restauracji, cukierni, kawiarni, hoteli opowiada nam książka Krzysztofa Jakubowskiego pt.” Kawa i ciastko o każdej porze.” Zachęcamy do przeczytania tej niezwykłej publikacji.

Klubowicze zwrócili również uwagę na ciekawy reportaż autorstwa Katarzyny Kobylarczyk pt. „ Kobiety Nowej Huty.” Książka stanowi kapitalne źródło o historii najbardziej znanych lokali w Nowej Hucie, w czasach PRL-u. Znajdziemy tu wspomnienia pracowników i bywalców kultowych już lokali, takich jak restauracja „Stylowa”, „Arkadia”, czy „Wanda.”

Na zakończenie spotkania jeden  z Klubowiczów przeczytał na głos fraszki własnego autorstwa, dotyczące karczmy. Proponujemy do przeczytania literaturę tematu:

 1. Andrzej Chwalba, Cham i Pan
 2. Kamil Janicki, Pańszczyzna
 3. Katarzyna Kobylarczyk , Kobiety Nowej Huty
 4. Sławomir Koper, Życie towarzyskie elit PRL
 5. Krzysztof Jakubowski, Kawa i ciastko o każdej porze
 6. Maria i Jan Łozińscy, Historia polskiego smaku
 7. Julian Stryjkowski, Austeria
 8. Walery Łoziński, Zaklęty dwór
 9. Jerzy Pilch, Pod Mocnym Aniołem
 10. Marek Hłasko, Pętla
 11. Jakub Żulczyk, Ślepnąc od świateł
 12. Małgorzata Gutowska- Adamczyk, saga pt. Cukiernia pod Amorem
 13. Edyta Świętek  , Przeklęci  (saga Niepołomice)
 14. Władysław Łoziński , Życie polskie w dawnych wiekach

 

Tekst: Marta Piotrowska