• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Wakacje w Bibliotece Publicznej w Zabierzowie Bocheńskim

W dniach od 1 do 4 lipca 2024 r. odbyły się „Wakacje w Bibliotece” przeznaczone dla dzieci w wieku  od 5 do 8 lat, które chciały kreatywnie rozpocząć wakacyjną przygodę z biblioteką. 

1 i 3 lipca dzieci malowały swoje podkoszulki przy użyciu kolorowych szablonów i materiałów. W ruch poszły nożyczki, pisaki, spreje oraz stempelki do zdobienia tkanin. Dzieci mogły w ten sposób odmienić swoje podkoszulki. Modne, wielobarwne stylizacje nadały im nowy wygląd. Pozwoliło to dać rzeczom drugie życie i wyróżnić się z tłumu dzięki niepowtarzalnym kreacjom zaprezentowanym podczas pokazu mody, który miał miejsce na koniec warsztatów.

Z kolei w dniu 2 lipca odbyły się zajęcia przeznaczone dla małych wielbicieli mas plastycznych. Ciastolina oraz pachnąca owocami Frutolina to sposób na wspaniałą, pełną frajdy dziecięcą zabawę. Poprzez ugniatanie, wałkowanie i lepienie dzieci dały upust wyobraźni co pozwoliło stworzyć rozmaite kształty, formy i kolory. Powstały w ten sposób wielobarwne i zabawne stworki, zwierzątka oraz owoce. Młodzi wielbiciele gier planszowych znaleźli także coś dla siebie. Można było zagrać w gry zręcznościowe, także takie z użyciem ciastoliny. Jest to świetna zabawa dla wszystkich, którzy szybko lepią i mądrze zgadują.  Nie zabrakło również specjalnego stolika  do zabaw z ciastoliną, na którym można się było wcielić się w rolę fryzjera lub wyczarować cukiernicze smakołyki. 

W ostatnim dniu akcji bibliotekę odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Zielony Puszczyk, którzy przeprowadzili dla dzieci warsztaty „Sąsiad Bocian”. Podczas zajęć ich uczestnicy oglądali prezentację o bocianach  białych, ich zwyczajach, lęgach i migracji. Warto zaznaczyć że przez gminę Niepołomice wiedzie „Szlak Bocianich Gniazd”, a Wola Batorska nazywana jest nawet „bocianią wioską”. Codzienne życie tych ptaków dzieci mogły podglądnąć z kamer zamontowanych nad ich gniazdami. W naszej gminie dzięki projektowi „Sąsiad Bocian” są już dwa takie urządzenia i za ich pośrednictwem można zaobserwować wiele ciekawych wydarzeń z bocianiego życia. W ramach projektu przeprowadzane jest również liczenie i monitorowanie lęgów oraz losów młodych ptaków, które za jakiś czas się wyklują. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat bocianów, chwaliły się także wiedzą na ich temat. Następnie „mali przyrodnicy” słuchali piosenki „Kle kle Boćku kle kle” oraz kolorowali przygotowane przez Stowarzyszenie kolorowanki przedstawiające bociana w gnieździe z młodymi. 

Na zakończenie spotkania młodzi czytelnicy oglądali książeczki o tematyce ptasiej znajdujące się w bibliotece. Ne zabrakło także tatuaży z wizerunkami ptaków, pamiątkowych książeczek i zakładek oraz malowania twarzy. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się wzory zwierzęce tj. bociany, koty, psy, tygrysy a nawet jednorożce. 

Dziękujemy uczestnikom zajęć za przybycie oraz wolontariuszom za pomoc w organizacji Wakacji w bibliotece i zapraszamy za rok.