Wielka Letnia Wymiana Książek już za nami!

W niedzielę 4 sierpnia 2024 roku po raz XXII odbyła się Wielka Wymiana Książek. To wydarzenie na mapie kulturalnej naszego miasta organizują cyklicznie – dwa razy do roku – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice oraz Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach.

Tym razem letnia odsłona tej swoistej uczty dla miłośników książek miała miejsce w Parku Miejskim. Piękna, słoneczna pogoda zgromadziła tłumy chętnych, którzy przynosili przeczytane już książki i poszukiwali nie tylko nowości, ale i swoich ulubionych autorów czy gatunków literackich.

Wszystkie stoiska były tłumnie oblegane, książki nieustannie znajdowały nowych właścicieli i w efekcie aż 2638 egzemplarzy otrzymało nowe życie, trafiając do czytelników złaknionych wrażeń i emocji, jakich może dostarczyć lektura. W tej liczbie 1620 pozycji przypadło literaturze dla dorosłych (1064 – stoisko z wydaniami po 2010 roku i 556 – przed 2010 rokiem). Największą popularnością cieszyły się kryminały, romanse, powieści obyczajowe oraz przewodniki. Były także różnego rodzaju poradniki i oczywiście fantastyka. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, bo przecież ilu czytelników, tyle gustów i upodobań.

Imponującą liczbą 1018 egzemplarzy wymienionych książek może poszczycić się stoisko dedykowane dzieciom i młodzieży. Wśród młodych czytelników zauważyliśmy wzrost zainteresowania wymianą książek popularnonaukowych, szczególnie podróżniczych i przyrodniczych. Oczywiście nie zabrakło chętnych na ulubione serie dziecięce takie jak: Kicia Kocia, Pucio, Psi Patrol, Disney czy tradycyjne bajki i baśnie. Dla młodzieży przygotowaliśmy oddzielne stanowisko z wieloma ciekawymi pozycjami z fantastyki, powieściami obyczajowymi i przygodowymi również w języku angielskim.
O dobry humor najmłodszych uczestników zadbała grupa animatorów „Bawimy się”. Kolorowe buzie, gigantyczne bańki mydlane, konstrukcje z klocków to tylko niektóre z zabaw, w których dzieci aktywnie brały udział podczas gdy ich rodzice i starsze rodzeństwo oddawało się wymianie książek.

Spotkanie w Parku Miejskim na Wielkiej Wymianie Książek stworzyło przestrzeń nie tylko do wymiany poszczególnych pozycji literackich, ale i do ożywionych dyskusji oraz wymiany poglądów na temat swoich upodobań, refleksji czy oczekiwań. Każdy z czytelników, który zabrał z wymiany choć jedną nową książkę, potwierdził słowa Kartezjusza: „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną Wielką Zimową Wymianę Książek, która będzie miała miejsce - już tradycyjnie za pół roku - w pierwszą niedzielę lutego.

Anna Słodka
Małgorzata Turecka