poniedziałek, 23 czerwca 2025 r.
Czerwcowe spotkanie ( 17.06.) KLUBU CZYTELNIKA już za nami! Nasze rozmowy dotyczyły tym razem zagadnienia: Czas wakacji w tekstach literackich.
Wakacje to czas, na który każdy z nas czeka przez cały rok z utęsknieniem. Możemy wtedy odpocząć, zrelaksować się, podróżować. Mieć wreszcie moment na czas tylko dla siebie. Klubowiczki starały się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących samego terminu „ wakacje.” Kto wymyślił wakacje? Skąd wzięła się ich nazwa? W jaki sposób narodziła się turystyka? Kto założył pierwsze biuro podróży? Jak wyglądały wakacje dawniej, a jak wyglądają dziś w dobie Internetu?
Warto wiedzieć, że wakacje mają korzenie w starożytności. W Rzymie obchodzono Saturnalia
na cześć boga Saturna. Wypadały one w grudniu. W Grecji obchodzono Kronia. Były to dni, kiedy zamykano szkoły, urzędy, sądy. Był to dla wszystkich czas pokoju, wypoczynku i wszelkiego dostatku. Podczas Kroniów nawet niewolnicy byli traktowani na równi z wolnymi obywatelami. Etymologia słowa „wakacje ”pochodzi z łaciny, od rzeczownika „vacatio”-uwolnienie, a ten z kolei od czasownika „vaco”- być wolnym, zwolnionym od czegoś.
Literatura od dawna obfituje w tematykę wakacyjną. Począwszy od Mikołaja Reja, który radził, co czynić, gdy lato przyjdzie, aż po autorów współczesnych. Nasza epopeja narodowa pt. ”Pan Tadeusz” zaczyna się właśnie od sceny przybycia Tadeusza do Soplicowa na wakacje. Piękne opisy powrotów ze szkół na wakacje, do rodzinnych domów Klubowiczki znalazły w takich powieściach jak: „Nad Niemnem, „Noce i dnie”, „Syzyfowe prace.”
Wspaniałe opisy wakacji Czytelniczki odkryły w literaturze młodzieżowej z 60 i 70 lat XX wieku. Są to powieści przygodowe, sensacyjno-detektywistyczne, pełne wartości edukacyjnych. Dziś takiej obfitości książek z wakacjami, młodzi czytelnicy mogą tylko pozazdrościć swoim rodzicom i dziadkom! Panie na nowo odkryły twórczość Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego, Ireny Jurgielewiczowej oraz Małgorzaty Musierowicz.
Czytelniczki rozmawiały również o zjawisku „Grand Tour.” W XVII i XVIII wieku zapanowała moda na wielką podróż po Europie i Bliskim Wschodzie. Młodzi , bogaci arystokraci wyruszali w podróż na wiele lat, aby poznać kulturę, sztukę i obyczaje innych krajów. Grand Tour traktowano, jako zwieńczenie edukacji ówczesnej arystokracji. Z tego okresu pochodzi wiele wspaniałych podróżniczych pamiętników i wspomnień.
Klubowiczki dyskutowały o współczesnych, obyczajowych, sensacyjnych książkach, w których akcja dzieje się podczas wakacji. To literatura lekka i przyjemna. Nie zabrakło rozmów o najciekawszych publikacjach podróżniczych, przewodnikach i reportażach. Warto się z nimi zapoznać. Wszystkiego Państwa zachęcamy do literackich podróży z książkami i życzymy udanych Wakacji!
Literatura tematu:
1. A. Bahdaj - Podróż za jeden uśmiech
2. A. Bahdaj - Wakacje z duchami
3. S. Budzisz - Pokazucha. Na gruzińskich zasadach
4. E. Dzikowska - Groch i kapusta . Podróżuj po Polsce (t.1-4)
5. W. Gaworecki - Turystyka
6. M. Genow - Bułgaria. Złoto i rakija
7.A. Lisiecki - Wakacje 1939
8. K. Makuszyński - Szatan z siódmej klasy
9. N. Majewska-Brown - Wakacje, Rok na Majorce
10. A. Maury - Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów
11. P. Maye - Rok w Prowansji
12. M. Musierowicz - Nutria i Nerwus , Ida sierpniowa
14. P. Pezzelli - Dom w Italii, Kuchnia Franceski
Tekst: Marta Piotrowska