• Aktualność
  •  
  •  

Marcowy Klub Czytelnika

18 marca 2025 r. odbyło się spotkanie Klubu Czytelnika.  Tradycyjnie już od wielu lat marcowe spotkania naszego KLUBU poświęcamy zagadnieniom dotyczącym miejsca kobiety we świecie dawniej i dziś. Omawiamy literaturę z różnych dziedzin, która  prezentuje historię, współczesne problemy oraz biografie znanych kobiet.

Tym razem temat spotkania brzmiał: Być kobietą XXI wieku – literatura, film, sztuka. Inspiracją do przyjrzenia się temu, jakie są kobiety w dzisiejszych czasach był obchodzony  8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Jaka jest współczesna kobieta? Jakich wartości przestrzega? Czy naprawdę jest niezależna i wolna? Jakie zadania stawia przed kobietą XXI wiek?  To tylko nieliczne z pytań, na które Klubowiczki starały się znaleźć odpowiedzi. Współczesna kobieta jest niezależna, świadoma własnej wartości, dba o swoje finanse. Jest osobą wykształconą, dobrym pracownikiem. To daje jej niezależność. Ma odwagę realizować własne marzenia i plany, bo jest ambitna, odważna i pełna  determinacji. Kobieta dziś jest również doskonałą żoną i mamą. Ma liczne pasje, zainteresowania. Dba o zdrowie i wygląd. Potrafi walczyć o swoje, mówić głośno o swoich prawach i potrzebach. Panie są otwarte na poznawanie świata, nowych ludzi, na zdobywanie nowych umiejętności. Chętnie korzystają z nowinek dotyczących zdrowego stylu życia, mody, kosmetologii, medycyny estetycznej. Czytelniczki podkreśliły, jak ważnym zjawiskiem jest to, że dziś kobiety potrafią otwarcie rozmawiać  o swoich problemach, traumach, bolączkach, które są niestety nadal obecne w ich życiu codziennym.Korzystają z pomocy psychologa, czy terapeuty. Jeszcze niedawno taka postawa była spotykana bardzo rzadko.  Klubowiczki rozmawiały o najnowszych bestsellerach - biografiach kobiet żyjących we współczesnych czasach. Szczególną uwagę poświęciły poradnikom psychologicznym
specjalnie adresowanym do kobiet. Nie zabrakło rozmów o ciekawych  reportażach na temat kobiet uwikłanych w wiry wojny na Ukrainie, czy życia w państwach reżimu komunistycznego Chin, Korei Północnej. 

Warto przeczytać następujące publikacje, związane z omawianym na spotkaniu tematem:

1. Alaine Polcz - Kobieta na froncie
2. Gulbahar Haitiwaji - Ocalała z chińskiego gułagu
3. Marianna Fijewska - Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb
4. Magdalena  Kostyszyn - Też tak mam
5.  Katarzyna Miller - Być kobietą i nie zwariować
6. Natalia de Barbar0 - Czuła przewodniczka.   Kobieca droga do siebie
7. Agata Młynarska  - Moja wizja
8. Martyna Wojciechowska - Kobieta na krańcu świata ( 1-3 tom)
9.   Michelle  Obama - Becoming. Moja historia
10. Jakub  Jabłonka - DJ Wika. Jest moc!
11. Magdalena Kuszewska - Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości …
12.Ewa Woydyłło  - O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą.
13. Jolanta Kwaśniewska -  Pierwsza dama
14. Beata Kozidrak  - Beata. Gorąca krew
15. Karolina Pasternak -  Holland. Biografia od nowa
16. Agnieszka  Borowiec - Sztuka kobiecości 

Tekst: Marta Piotrowska